• Okładka artykułu Jak przygotować się na sytuacje, których nie przewidzieliśmy?
  1
  10 Lip 2019

  Jak przygotować się na sytuacje, których nie przewidzieliśmy?

  • #nieprzewidziane sytuacje
  • #decyzje
  • #życie
  • #człowiek
Każdy stara się mieć w pewnym stopniu kontrolę nad swoim życiem. Wszyscy jednak doskonale wiemy, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji i zdarza się, że coś pojawia się z zaskoczenia, co sprawia, że nie wiemy jak zareagować. Jak przygotować się zatem na takie nieprzewidziane sytuacje?

Nieprzewidziane wydarzenia

W naszym życiu musimy zmierzać się z sytuacjami, które potrafią bardzo wiele zmienić. Nie są to planowane sytuacje, a takie, które w żaden sposób nie braliśmy pod uwagę. Niektóre z nich już być może doświadczyliśmy i na nowo musimy się z nimi zmierzać. Dobra wiadomość jest jednak taka, że wszystko, co nas spotyka w życiu, można przezwyciężyć. W niektórych sytuacjach będzie łatwiej lub ciężej, ale wszystko jest możliwe.

Po pierwsze należy zrozumieć, że całe życie składa się z niespodzianek i nieprzewidzianych sytuacji. Nie można zatem zakładać, że wszystko mamy zaplanowane i nic nas nie zaskoczy. Na naszą rzeczywistość pracuje cały wszechświat i każda, nawet najmniejsza decyzja ma wpływ na to, co nas spotka. Jak można przygotować się zatem na niespodziewane sytuacje?

Zaplanuj całą listę dróg ewakuacyjnych

Podejmując decyzję, zawsze należy mieć przygotowany plan B, C, D i wiele innych. Nigdy nie można zakładać, że główny plan z pewnością dojdzie do skutku i wszystko pójdzie po naszej myśli. Musimy być przygotowani na ewentualności i zaplanować awaryjne działanie. To zmusza nas do przewidywania wydarzeń, które mogą nas wkrótce spotkać lub nawet takich, które mogą pojawić się w dalekiej przyszłości.

Nie bój się pytać o zdanie innych

Co dwie głowy to nie jedna. Zdanie innych może być bardzo często pomocne i pozwoli nam spojrzeć na niektóre rzeczy z innej perspektywy. Jeśli pojawiły się już nieprzewidziane wydarzenia i nie jesteśmy w stanie dać sobie z nimi rady, to również ważne jest, aby poszukać wsparcia u bliskich. Wtedy wszystko staje się łatwiejsze.

Bądź pewny siebie

Każda decyzja powinna być podejmowana ze zdecydowaniem i pewnością siebie. Nie mamy możliwości zebrać całej potrzebnej nam wiedzy przed wykonaniem jakiegoś kroku, a więc przede wszystkim musimy zaufać sobie i swojej intuicji. Pewność siebie potrafi nas uchronić przed nieprzewidzianymi sytuacjami, a to dlatego, że w naszych ruchach brakuje zawahania się oraz zwlekania.

Warto pamiętać, że człowiek nie jest w stanie kontrolować wszystkiego w swoim życiu, ale z pewnością każdy z nas jest w stanie stawić czoła nieprzewidzianym sytuacjom i nakierować swoje życie w stronę marzeń.