Każdy z nas posiada różną przeszłość. Nawet jeśli dzielimy te same doświadczenia, to i tak reagujemy na nie w inny sposób. Jest to zależne od naszej psychiki i stanu emocjonalnego, a więc również inaczej wygląda proces leczenia się z bólu.
- 1. Rozregulowany sen
- 2. Mają w zwyczaju zbyt dużo rozmyślać
- 3. Nie odróżniają zdrowego związku od toksycznego
- 4. Brakuje im cierpliwości
- 5. Nie kontrolują emocji
- 6. Pracą zajmują swoje myśli
- 7. Częściej popadają w stan depresyjny
- 8. Zbyt wrażliwie reagują
- 9. Są bezbronni
- 10. Brakuje im odwagi
Ludzie z emocjonalną traumą potrzebują wiele czasu, aby faktycznie odciąć się od przeszłości i wykonać krok w przyszłość. Wymaga to wiele pracy nad samym sobą i wysiłku, ale wszystko jest możliwe. Warto jednak zwrócić uwagę na niektóre zachowania, które hamują takie osoby przed rozwijaniem się. Nadal pozostają zamknięci w sobie i ciężko im się pozbyć ciężkiego bagażu doświadczeń. Jakie zatem zachowania u osób z emocjonalną traumą warte są zmian?
1. Rozregulowany sen
Osoby z emocjonalną traumą mają problem z uregulowaniem snu. Są dni, w których potrafią spać wiele godzin. Nawet więcej niż powinni. Są też momenty, w których nie mogą zamknąć oka nawet na sekundę. Podczas tych nocy ich myśli są zajęte wspomnieniami, które przypominają złe doświadczenia i pobudzają negatywne emocje. Niewyspanie pogłębia problemy emocjonalne, a więc warto znaleźć odpowiedni sposób, który pozwoli na zadbanie o regularny sen.
2. Mają w zwyczaju zbyt dużo rozmyślać
Takie osoby bardzo dużo myślą o tym, co im się przytrafiło w ciągu ostatnich dni. Analizują każdą sekundę i wszystko to, co mogło się przytrafić. W ten sposób nie potrafią zaplanować swojej przyszłości. Boją się tego, co ich czeka. To wszystko ma jednak swój powód. W ten sposób chronią siebie przed bolesnymi emocjami, które nadal trzymają w sercu. Dzięki analizowaniu każdego, nawet najmniejszego szczegółu odsuwają swoje myśli od tego, co im się przytrafiło w przeszłości.
3. Nie odróżniają zdrowego związku od toksycznego
Osoby z emocjonalną traumą nie potrafią zauważyć różnicy między zdrowym a toksycznym związkiem. Dlatego też bardzo często angażują się w związki, które jeszcze bardziej pogłębiają ich zły stan emocjonalny. Stają się ofiarami, którym bardzo ciężko zakończyć taki związek.
4. Brakuje im cierpliwości
Emocjonalna trauma sprawia, że ludzie nią dotknięci tracą taką cechę, jak cierpliwość. Bardzo szybko denerwują się z powodu różnych sytuacji lub ludzi, a to może doprowadzić do niepotrzebnych konfliktów, co jeszcze gorzej wpływa na ich emocjonalną traumę.
5. Nie kontrolują emocji
Brakuje im stabilności emocjonalnej, a więc ich nastawienie zmienia się niespodziewanie. W jednej chwili są szczęśliwi, a za chwilę wpadają w gniew lub rozpacz. Brakuje im kolorów w życiu i wszystko występuje dla nich w szarych kolorach. Takie nastawienie może spowodować problemy z poczuciem własnej wartości.
6. Pracą zajmują swoje myśli
Osoby z emocjonalną traumą potrzebują sposobu, aby zająć swoje myśli. Wspomnienia związane z przeszłością pochłaniają ich całą energię i dodatkowo ranią, a więc robią wszystko, aby zająć się czymś innym. Wtedy bardzo często rzucają się w wir pracy, który pozwala na skupienie się na czymś innym. Nie zmienia to jednak faktu, że negatywne emocje i wspomnienia nadal pozostają w podświadomości i prędzej czy później powrócą, jeśli osoba nie znajdzie innego sposobu, aby się ich pozbyć.
7. Częściej popadają w stan depresyjny
Myśli takich osób są bardzo często skierowane w jedną stronę, czyli w ich przeszłość. Mają w zwyczaju analizować i rozmyślać to, co im się przytrafiło. Doszukują się szczegółów, które tak naprawdę nie istniały, a to wpędza ich w stan depresyjny. Zaczyna brakować im chęci, aby czerpać szczęście ze swojego życia i zamykają się w swoim własnym świecie – z dala od reszty.
8. Zbyt wrażliwie reagują
Nadwrażliwość jest bardzo znaną cechą u osób z emocjonalną traumą. Emocjonalne przeładowanie sprawia, że nie wiedzą już jak mają reagować, a wtedy ich emocje uchodzą przez łzy. Jest to kolejny przykład braku stabilności emocjonalnej. Jednak wraz z pozbyciem się traumy – nadwrażliwość również zniknie.
9. Są bezbronni
Bardzo łatwo jest obrazić takie osoby, nawet nie mając takiego celu. Najmniej znaczące słowo potrafi wywołać reakcję obronną, która może pojawić się poprzez gniew lub płacz. Przy takich osobach należy bardzo uważać na słowa, a czasami nawet i to nie wystarcza. Osoby te mają problem z krytyką i każde takie słowo odbierają automatycznie jako atak.
10. Brakuje im odwagi
Osoby te są pełne wątpliwości i niepewności. Nie mają zaufania do samego siebie i swoich przekonań, dlatego też nigdy nie wychylają się z tłumu i zawsze pozostają cicho w kącie, bez zwracania na siebie uwagi. W ten sposób czują się bezpieczniej.
Emocjonalna trauma wywołuje wiele zmian w naszej osobowości, ale i to można zmienić, a najważniejszy w tym wszystkim jest czas.