Spowiedź to ważny moment w życiu katolika, w którym wierny wyznaje swoje grzechy przed kapłanem, prosząc o przebaczenie. Jest to sakrament, który pozwala na duchowe oczyszczenie i odzyskanie harmonii z Bogiem oraz wspólnotą Kościoła.
W ostatnim czasie spowiedź dzieci budzi kontrowersje i wywołuje mieszane uczucia. W tej sprawie powstała petycja, która domaga się zakazu spowiedzi małoletnich. O traumatycznych doświadczeniach związanych z tym sakramentem opowiedziała jedna z rozmówczyń w programie „Dzień Dobry TVN”.
Czy spowiedź jest czymś stresującym?
Spowiedź budzi różne emocje wśród ludzi, a dla wielu osób jest to stresujące przeżycie. Niedawno w programie „Dzień Dobry TVN” poruszono temat spowiedzi wśród dzieci, a trenerka Olga Najdowska opowiedziała o swoich negatywnych doświadczeniach związanych z tym sakramentem.
To była pierwsza albo druga spowiedź w moim życiu. Jeszcze przed pierwszą komunią, więc miałam 8 lat. Pamiętam, że z jednej strony byłam bardzo podekscytowana, a z drugiej przestraszona. Zastanawiałam się, jakie mogę mieć grzechy jako 8-letnie dziecko i wydawało mi się, że wszystko, co mówię, jest standardowe dla moich rówieśników – powiedziała Olga Najdowska
Jak wspomina rozmówczyni, to zdarzenie wywarło na niej negatywne skutki i wspomina ten czas jako coś negatywnego.
ZOBACZ TAKŻE: Pilny komunikat sieci Rossmann! Wycofano jeden z produktów!
Z tego, co pamięta wśród grzechów jakie wyznała księdzu, były te o nieposłuszeństwie wobec rodziców, o nie miłym zwracaniu się do mamy. To wywołało zdenerwowanie u księdza, który zaczął krzyczeć i zachowywać się w sposób skandaliczny.
Zaczął krzyczeć, że on pamięta dziewczynkę, która w taki sam sposób grzeszyła, a później jej mama umarła i ta dziewczynka nigdy nie pogodziła się z tym, w jaki sposób zachowywała się w stosunku do swojej mamy, że nie mogła jej już nigdy przeprosić i musiała żyć z tymi wyrzutami sumienia, więc żebym się zastanowiła, bo u mnie może być tak samo – zacytowała słowa duchownego
To wydarzenie spowodowało, że zalała się łzami, a najgorsze było to, że krzyk księdza słyszały inne osoby, które również czekały do spowiedzi.
Szczerze mówiąc, nawet nie pamiętam, czy dokończyłam tę spowiedź według wszystkich formułek. Odeszłam strasznie zapłakana, czułam ogromny wstyd, też dlatego, że wszyscy słyszeli tego księdza – podkreśliła
Podczas tej rozmowy w studio programu "Dzień Dobry TVN" ksiądz Marek Sawicki, który był obecny podczas tego wywiadu przeprosił panią Olgę za zachowanie spowiednika.
Podkreślił, że taka sytuacja nigdy nie powinna się zdarzyć.
Taka sytuacja w ogóle nie powinna mieć miejsca – podkreślił ks. Sawicki
Dodał jeszcze, że:
Sakrament spowiedzi jest sakramentem pojednania, więc jest to sytuacja, w której dziecko ma doświadczyć przebaczenia, miłości Pana Boga
Czy dzieci rozumieją istotę spowiedzi?
Janusz Omyliński, twórca serwisu lekcjareligii.pl, skomentował sytuację, zauważając, że dzieci w tak wczesnym wieku nie są w stanie w pełni pojąć znaczenia spowiedzi. Swoją opinię poparł badaniami przeprowadzonymi w Australii i USA w 2004 i 2011 roku.
Badania wykazały, że dzieci, które uczestniczyły w spowiedzi, odczuwały lęk wobec księdza. Zrozumienie tej religijnej praktyki było dla nich trudne, szczególnie w kontekście wyznania grzechów przed osobą, którą się szanuje.
Dodatkowo, dzieci nie rozumiały podstawowych zasad dotyczących grzechu, na przykład tego, że grzech musi być świadomy.
Według Jana Omylińskiego, wiek, który Kościół katolicki ustala na 7-9 lat jako moment rozeznania, jest zbyt niski, by dzieci mogły w pełni pojąć istotę spowiedzi.
Z badań wynikało, że dzieci po pierwsze bały się księdza. Interakcja z osobą, którą się ceni, której trzeba powiedzieć grzechy, to było bardzo trudne. Okazało się też, że dzieci w ogóle nie rozumieją koncepcji grzechu. Na przykład taka podstawowa rzecz, że grzech musi być świadomy. (…) Wiek rozeznania, jak to mówi Kościół katolicki, który ustanawia na 7-9 lat, według mnie jest zdecydowanie za niski – tłumaczył Omyliński
Istnieją więc podstawy do tego, aby wnioskować, że sakrament spowiedzi powinien być dostępny dopiero po ukończeni 16 roku życia.
Do Sejmu trafiła petycja, która domaga się zakazu przeprowadzania spowiedzi dzieciom poniżej 16. roku życia. Petycję podpisało już 12 tysięcy osób.
Źródło zdjęć: Canva