Rozesłano ALERTY! "Możliwe podtopienia"

Po ciepłym i słonecznym początku września pogoda gwałtownie się zmieniła. Temperatury znacznie spadły, a po lecie pozostało już tylko wspomnienie. W związku z nadchodzącym załamaniem pogody, mieszkańcy kilku województw otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB), ostrzegające przed intensywnymi opadami deszczu i możliwymi podtopieniami.

Pogoda się załamuje: niż Boris nad Polską

Po upalnym i słonecznym pierwszym tygodniu września, nad Polską nastąpiła gwałtowna zmiana pogody. Temperatury wyraźnie spadły, a letnia aura ustąpiła miejsca intensywnym opadom deszczu i burzom. Niż genueński Boris, który właśnie dotarł nad nasz kraj, niesie ze sobą poważne zagrożenia związane z podtopieniami. Mieszkańcy kilku województw otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB), ostrzegające przed trudnymi warunkami pogodowymi.

Uwaga! Dziś (12.09) intensywne, nawalne opady deszczu. Możliwe podtopienia. Nie zbliżaj się do wezbranych rzek. Słuchaj poleceń służb - napisano w alercie

Zdjęcie Rozesłano ALERTY! "Możliwe podtopienia" #1

Niż Boris odpowiedzialny za intensywne opady

Niż genueński to system niskiego ciśnienia atmosferycznego, który znany jest z przynoszenia długotrwałych opadów deszczu oraz silnych wiatrów. Niże tego typu mogą powodować powodzie i intensywne zalania np. z 1997 i 2010 roku, które spowodowały ogromne szkody. Tym razem, ten niekorzystny układ pogodowy ponownie zagraża Polsce, przynosząc ulewne deszcze i wzbudzając obawy przed kolejnymi podtopieniami.

Ostrzeżenia dla mieszkańców – które województwa są zagrożone?

Alerty RCB zostały wysłane do mieszkańców czterech województw, które są szczególnie zagrożone przez nadciągające opady i możliwe podtopienia:

  • Województwo dolnośląskie (alerty III stopnia):
    Powiaty: dzierżoniowski, górowski, jaworski, kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, legnicki, lubiński, lwówecki, milicki, oleśnicki, oławski, strzeliński, średzki, świdnicki, trzebnicki, wałbrzyski, wołowski, wrocławski, ząbkowicki, złotoryjski.
    Miasta: Jelenia Góra, Wrocław, Legnica, Wałbrzych.

  • Województwo opolskie:
    Powiaty: brzeski, głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, kluczborski, krapkowicki, namysłowski, nyski, oleski, opolski, prudnicki, strzelecki.

  • Województwo wielkopolskie:
    Powiaty: gnieźnieński, gostyński, jarociński, kaliski, kępiński, kolski, koniński, krotoszyński, leszczyński, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, rawicki, słupecki, średzki, śremski, turecki, wrzesiński.
    Miasta: Kalisz, Konin, Leszno.

  • Województwo łódzkie:
    Powiaty: kutnowski, łęczycki, poddębicki, sieradzki, wieluński, wieruszowski, zduńskowolski.

Jak się chronić przed nadchodzącymi opadami?

W związku z poważnymi ostrzeżeniami meteorologicznymi, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało kilka ważnych wskazówek dla mieszkańców zagrożonych obszarów. Warto zastosować się do poniższych zaleceń, aby zminimalizować ryzyko strat materialnych oraz zadbać o bezpieczeństwo:

  1. Śledź lokalne media – Bądź na bieżąco z ostrzeżeniami i komunikatami dotyczącymi sytuacji pogodowej. Lokalne stacje radiowe i telewizyjne będą informować o aktualnych zagrożeniach.

  2. Przenieś cenne przedmioty na wyższe piętra – W przypadku podtopienia najniższych kondygnacji domu, zabezpieczenie mienia na wyższych poziomach może ograniczyć straty.

  3. Ładuj telefon – Upewnij się, że Twój telefon komórkowy jest naładowany. Może się okazać niezbędny do skontaktowania się z bliskimi lub służbami ratunkowymi.

  4. Przeparkuj samochód – Jeśli masz możliwość, przeparkuj pojazdy w bezpieczne miejsce, z dala od zagrożonych terenów.

  5. Zabezpiecz budynek – Przygotuj worki z piaskiem oraz inne materiały, które mogą pomóc w ochronie przed zalaniem.

  6. Unikaj wezbranych rzek i strumieni – Nie zbliżaj się do wód, które mogą niebezpiecznie wzrosnąć i stanowić zagrożenie.

Co przyniesie najbliższe dni?

Według prognoz intensywne opady mogą trwać nawet do 16 września. Niż Boris może spowodować znaczne szkody, szczególnie na terenach najbardziej narażonych na podtopienia. Służby apelują o ostrożność i odpowiednie przygotowania.

Zdjęcie Rozesłano ALERTY! "Możliwe podtopienia" #2

Zobacz także; Co nas czeka podczas zimy 2024/2024? Pierwsze prognozy wskazują na nietypową aurę

źródło zdjęć: Canva

Udostępnij: