John Steinbeck żył w latach 1902-1968. Był cenionym amerykańskim pisarzem, poetą i dziennikarzem. Studiował na Stanford University, jednak nie uzyskał dyplomu. W 1935 roku została opublikowana jedna z jego pierwszych książek - "Tortilla Flat" i to ona przyniosła mu sławę. W swoich dziełach często nawiązywał do problemów ludzi pracujących fizycznie oraz do wielkiego kryzysu, jaki miał miejsce w Stanach Zjednoczonych w latach 30. XX wieku. Spotykał się jednak także z nieprzychylnymi komentarzami. Krytycy zarzucali mu prosty język, upraszczanie rzeczywistości oraz nadmierny sentymentalizm. Mimo tego w 1962 roku został oznaczony nagrodą Nobla. Z okazji urodzin przedstawiamy zestawienie cytatów wybitnego amerykańskiego pisarza - Johna Steinbecka.

  #

  Książki – to na nic się nie zda. Człowiek musi mieć kogoś… kogoś bliskiego. Wszystko jedno kogo, byle to był ktoś bliski.

  #

  Wiem tylko jedno: człowiek powinien robić, co uważa za swój obowiązek(…) Jednej tylko rzeczy jestem pewien: żaden człowiek nie ma prawa wtrącać się do cudzego życia. Każdy musi układać je sobie sam. Pomagać komuś, owszem, ale nie mówić mu, jak powinien postępować.


  #

  Podróż jest jak małżeństwo. Pewnym sposobem na popełnienie błędu jest myślenie, że możesz to kontrolować.

  #

  W dużym garnku można ugotować małą porcję, a nie ugotuje się w małym dużej.

  #

  #

  Ze wszystkich zwierząt człowiek jest jedynym, który pije bez pragnienia, je, nie będąc głodnym, i mówi, nie mając nic do powiedzenia.

  #

  Łatwo jest znaleźć logiczny i chwalebny powód, żeby nie robić tego, na co się nie ma ochoty.


  #

  My mamy przyszłość. Mamy do kogo otworzyć gębę, mamy kogoś, kto się choć trochę nami przejmuje (...). Ja mam ciebie, a ty masz mnie.

  #

  Prawda, w którą się nie wierzy, może zranić człowieka o wiele bardziej niż kłamstwo.

  #

  Przed nami mają tysiąc żyć, które możemy przeżyć, ale kiedy ten moment nadejdzie, to będzie jedno z nich.

  #

  Ku czemu idziemy? A mnie się zdaje, że do niczego nie idziemy. Zawsze tylko jesteśmy w drodze.

  #

  Miłość podobna jest do dobrego wina: przebierzesz nieco miarkę i już jesteś chory.

  NB

  Udostępnij:

  Sklep