Rosyjska inwazja sprawiła, że oczy całego świata zwróciły się w kierunku Ukrainy. Rośnie zainteresowanie ukraińską kulturą. Przedstawiamy książki od najwybitniejszych ukraińskich twórców, które warto przeczytać.

Literatura ukraińska- co warto przeczytać?

Literatura wschodniego sąsiada ma wiele wspólnego z naszą rodzimą. Jednak wybitni ukraińscy twórcy i pisarze wciąż są u nas mniej znani, niż powinni. Przedstawiamy książki ukraińskich twórców, po które warto sięgnąć.

Internat, Serhij Żadan

Serhij Żadan to wybitny współczesny ukraiński poeta i pisarz. Akcja jego książki toczy się w ogarniętym wojną, zimowym Donbasie. Nauczyciel Pasza, musi odnaleźć swojego siostrzeńca, żeby wrócić z nim do domu. Jego droga przebiega przez zrujnowane miasta, opustoszałe wioski, krajobrazy widma, gdzie trwa ostrzał, wszystko płonie i grasują niebezpieczni okupanci.

Punkt zerowy, Artem Czech

To relacja z wojny na wschodzie Ukrainy, która nie ma jednak w sobie typowego patosu i bohaterstwa, a pełna jest humoru, dystansu i absurdów rzeczywistości wojennej. To zbiór autobiograficznych esejów, przez krytyków określany jako „pierwsza linia frontu, ale też stan totalnego wyzerowania świadomości - wyzbycia się myśli, uczuć, pragnień, zależności i złudzeń”.

Stulecie Jakowa, Wołodymyr Łys

Wołodymyr Łys to jeden z najbardziej poczytnych współczesnych pisarzy ukraińskich, a jego dzieło „Stulecie Jakowa” zostało uznane za najlepszą powieść ostatniego dziesięciolecia w Ukrainie.

„Jakiż ja stary jestem – myśli Jakiw. – Jaki stary, Boże mój!”.

Książka opowiada o życiu starego Jakiwa Mecha, mieszkańca Wołynia, w którym przypadkowo pojawia się bezdomna dziewczyna. Gdy pyta go, czy kiedykolwiek kochał, z jego pamięć wyłania się obraz stuletniego życia i wspomnień o miłości, radości, bólu, cierpieniu, wojnie, grzechach i skrusze.

Planeta Piołun, Oksana Zabużko

Oksana Zabużko to znana współczesna ukraińska pisarka. Według niej „Świat zmienia się, przekraczając jakąś fatalną granicę”. Jej książka „Planeta piołun” to zbiór esejów o współczesnej Ukrainie oraz Europie, a także roli kultury w świecie. Przygląda się obecnej Ukrainie, która trawiona konfliktami, stara się uciec w stronę ocalenia. Jednocześnie podejmuje dialog z innymi kulturami.

W gazetach tego nie napiszą, Taras Prochaśko

Jego książka jest nazywana prywatną lekcją ukrainoznawstwa. Ukazała się na krótko po wydarzeniach na Majdanie i aneksji Krymu przez Rosję, ale idealnie pasuje do obecnych wydarzeń. Ukraina widziana oczami autora to zamknięta kraina, układanka wielu państw, frontów i języków, w której granice i reżimy zmieniają się z zawrotną częstotliwością, przechodząc od zniewolenia do wyzwolenia.

DZ

Udostępnij:

Sklep