Od 1 stycznia nowy przywilej dla rodziców!

Od 1 stycznia 2024 roku wszyscy rodzice zyskają pewien przywilej! Chodzi o nową pulę dwóch dodatkowych dni wolnych przeznaczonych na opiekę nad dziećmi. Aby je wykorzystać, trzeba spełnić wymagane przez prawo warunki!

    Dwa dodatkowe dni opieki nad dziećmi dla rodziców

    Zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy, rodzicom przysługuje możliwość skorzystania z dwóch dni wolnych od pracy w ciągu roku związanych z opieką nad zdrowym dzieckiem.

    Zgodnie z artykułem 188 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeksu pracy:

    "Każdy pracownik, wychowujący przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat, ma prawo w ciągu roku kalendarzowego do zwolnienia od pracy w wymiarze 16 godzin lub 2 dni, za które zachowuje prawo do wynagrodzenia."

    Od 1 stycznia nowy przywilej dla rodziców!

    Od 1 stycznia 2024 roku rodzice małych dzieci do lat 14 mają prawo do skorzystania z tego dwudniowego urlopu, jednak na ograniczonych zasadach. Z przywileju mogą skorzystać tylko ci rodzice, którzy pracują na umowę o pracę. Warto jednak wspomnieć, że nie liczy się tu staż pracy, rodzaj umowy czy wymiar czasu pracy.

    Zdjęcie Od 1 stycznia nowy przywilej dla rodziców! #1

    Kto może skorzystać z dodatkowego urlopu?

    Jeśli obydwoje rodzice dziecka są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, to mają możliwość wspólnego ustalenia, który z nich skorzysta z przyznanych dni wolnych. Warto podkreślić, że nie jest konieczne, aby rodzice byli małżeństwem - ten przywilej przysługuje zarówno parom małżeńskim, jak i nieformalnym związkom. Ponadto, istotne jest, że wymiar tego rodzaju urlopu nie zależy od liczby dzieci, jakie ma dana para. Bez względu na to, czy rodzice mają jedno czy kilkoro dzieci, przysługują im dwa dni opieki nad dziećmi.

    Pamiętaj o tym!

    Oznacza to, że urlop zawsze będzie wynosił dwa dni zwolnienia od pracy lub 16 godzin w ciągu roku, w przypadku zatrudniania na umowę o pracę i pełen etat. Jeżeli rodzic pracuje na niepełny etat (np. ¾ etatu), to czas opieki na dziecko ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

    Udostępnij: