Często ludzkie emocje nie nadążają za deklaracjami. Łatwo powiedzieć „to już koniec” jednak, jak zapomnieć o przeszłości i otworzyć się na nowy związek, który sprawi, że ponownie będziemy szczęśliwy? Nie da się ukryć, że wejście w nową relację jest trudne, tym bardziej jeżeli mamy za sobą bolesne rozstanie. Oto kilka kroków, które warto wziąć pod uwagę, aby ponownie się zakochać!
Bolesne rozstanie
Życie nie jest bajką. Choć wielu z nas często myśli, że znaleźliśmy partnera na całe życie, że to właśnie ta jedyna miłość, która nigdy nie zgaśnie, to czasami jednak rzeczywistość okazuje się brutalna, a związki dobiegają końca. Niezależnie od przyczyny rozstania każdy z nas musi w końcu zamknąć ten rozdział i zacząć iść do przodu. Łatwo się mówi, jednak jak tego dokonać?
Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z faktu, iż to normalne, że cierpimy po nieudanym związku, z którym wiązaliśmy nadzieje. Im dłuższy był związek i dobiegł końca nie z Twojej inicjatywy, masz pełne prawo do negatywnych emocji i smutku, jednak warto zdać sobie sprawę, aby nie dusić tych emocji w sobie. Nie warto budować muru, który w końcu zacznie nas ograniczać, aż zaczniemy się zadręczać, rezygnując z czegoś, co pomoże nam zapomnieć o przykrych chwilach.
Rozstanie dzieli się na trzy fazy:1.Trudno jest Ci się pogodzić z porażką w miłości i możesz nawet marzyć o tym, aby cofnąć czas.
2.Pojawia się frustracja i gniew zarówno na siebie, jak i na partnera, który zdecydował się odejść.
3.Powoli zaczynasz z nadzieją patrzeć w przyszłość i wychodzisz z dołka. W końcu odcinasz się od przeszłości i zaczynasz żyć dalej.
Jak zapomnieć o byłym i otworzyć się na nową miłość?
Każdy z nas inaczej będzie przeżywał rozstanie i każdy będzie potrzebował swoich ram czasowych, aby w końcu stanąć na nogi i zapomnieć o przeszłości. Oto kilka rad, które pozwolą Ci otworzyć się na nowy związek i po raz kolejny nie tylko pokochać ale również zaufać.
1.Pozwól sobie na przeżywanie emocje. Jest to jedyny sposób, aby z biegiem czasu rozstanie mniej bolało.
Po zakończeniu ważnego związku ludzie doświadczają trudnych uczuć – szoku, złości, przygnębienia – i zmagają się z koniecznością zorganizowania sobie życia na nowo, już bez obecności niegdyś ukochanej osoby. Dopiero później następuje moment akceptacji, że strata jest nieodwracalna, że nie mogło być inaczej i wpisanie jej do historii życia.
2. Ustal, czy warto nadal utrzymywać kontakt z byłym partnerem, o ile go jeszcze macie.
Jeżeli rozstanie wiąże się dla Ciebie z intensywnymi emocjami – czy to złością, czy żalem, czy też pragnieniem powrotu do ekspartnera / ki – faktycznie lepiej jest ograniczyć ze sobą kontakt do minimum, wliczając w to ograniczenie jakiegokolwiek kontaktu poprzez media społecznościowe. Jeśli będziesz odczuwał/a taką potrzebę, zawsze będziesz mógł/a odezwać się do byłego partnera lub partnerki, gdy emocje nieco opadną.
3.Nie wchodź w kolejny związek od razu po zakończeniu dla Ciebie ważnej relacji.
Dopóki nie odzyskasz podstawowej stabilności psychicznej po rozstaniu, przeżywanie uniesień z kimś innym spowoduje tylko odroczenie przeżycia trudnych emocji po zakończeniu związku, a finalnie może prowadzić nawet do pogorszenia Twojego samopoczucia. Co więcej, wchodzenie w kolejne relacje „na pocieszenie” może skrzywdzić osoby, z którymi się spotykamy.
4.Postaw na siebie. Sprawdź, czego Ty potrzebujesz i czego tak naprawdę oczekujesz od swojej drugiej połówki.
Pamiętaj, że nie ma żadnych norm odnośnie tego, jak powinno wyglądać przechodzenie przez różne etapy rozstania i nie musisz się tutaj sugerować niczyimi opiniami (tak długo, dopóki swoimi działaniami nie krzywdzisz innych). Decyzja o wyszaleniu się z przyjaciółmi na imprezie jest tak samo normalna i zdrowa, co zdecydowanie się na wyjście do kina z mamą albo pozostanie w domu i obejrzenie po raz setny swojego ulubionego serialu.
5.Postaraj się częściej planować czas tak, aby sprawiało Ci to radość.
Warto zrobić coś, aby przyszłość wydawała nam się choć nieco mniej mroczna, samotna i pozbawiona perspektyw. Warto zaplanować coś, na co będziesz czekał/a i co będzie możliwie jak najbardziej sprzeczne z Twoimi negatywnymi przekonaniami o przyszłości.
6.Sięgnij po wsparcie przyjaciół i nie zamykaj się na świat. To pomoże Ci przetrwać w momentach chęci powrotu do byłego partnera.
To normalne, jeżeli – zwłaszcza na początku, niedługo po rozstaniu – będziesz miał dni, w których będziesz się czuł/a bardzo źle albo marzył/a o powrocie do partnera/ki. W takich momentach najcenniejsze jest z reguły sięgnięcie po wsparcie i kontakt z przyjaciółmi lub innymi bliskimi, o których wiesz, że wysłuchają Cię i okażą empatię.