IMGW alarmuje! Zagrożenie w trzech regionach Polski

IMGW ogłosiło ostrzeżenia pierwszego stopnia dla regionów na południu i południowym wschodzie Polski. Marznący deszcz i mżawka mogą tworzyć niebezpieczną gołoledź. Gdzie będzie niebezpiecznie?

Ostrzeżenia zostały wydane dla wybranych obszarów województw lubelskiego i podkarpackiego, a także górskich powiatów w Małopolsce.

Ostrzeżenia IMGW

Według prognoz IMGW, w niektórych miejscach mogą wystąpić opady marznącego deszczu i mżawki, które mogą powodować tworzenie się gołoledzi. Instytut podkreśla, że takie warunki będą miały charakter przejściowy.

Prognozowane są miejscami słabe opady marznącego deszczu oraz mżawki powodujące gołoledź. Opady marznące będą występować przejściowo - informuje instytut

IMGW poinformowało w swoich mediach społecznościowych, że opady występują obecnie na południowym wschodzie oraz północnym zachodzie Polski. Na zachodzie kraju temperatury są wyższe, więc deszcz nie powoduje tam oblodzenia.

Jak pogoda czeka nas dzisiaj?

Według synoptyków IMGW, w najbliższych dniach pogoda stopniowo się poprawi. Pojawi się więcej przejaśnień i rozpogodzeń, choć miejscami mogą wystąpić silniejsze porywy wiatru oraz oblodzenie.

ZOBACZ TAKŻE: „Pismo już na biurku”. Będą zmiany w wieku emerytalnym!

Dzisiaj temperatury będą zróżnicowane: od 5°C na północnym wschodzie, przez około 10°C w centrum i na zachodzie, aż do 15°C w południowych regionach.

Noc z poniedziałku na wtorek zapowiada się pogodnie w większości kraju. Minimalne temperatury wyniosą: -1°C na południu, 1°C na wschodzie, 3–4°C w centrum oraz 8°C na północy i zachodzie.

Jaka będzie końcówka listopada?

Pod koniec listopada Polska ponownie zmierzy się z dynamicznymi zmianami pogody. Po krótkim okresie zimowych temperatur i opadów śniegu, które zapowiadały nadejście zimy, aura znów zaskakuje.

W ostatnim tygodniu miesiąca temperatury miejscami wzrosną aż do 15°C, co spowoduje szybkie topnienie śniegu i przywróci krajobrazom jesienny charakter.

Synoptycy IMGW zwracają uwagę na niezwykłość tego zjawiska, podkreślając, że w ciągu tygodnia zaobserwujemy pogodę typową dla dwóch różnych pór roku.

Pod koniec listopada można spodziewać się umiarkowanych opadów deszczu, którym towarzyszyć będzie niewielki spadek temperatur. Mimo to, wartości na termometrach pozostaną wyższe niż zazwyczaj o tej porze roku.

Tak stabilne i wysokie temperatury jak na przełom listopada i grudnia nie są zjawiskiem typowym. To efekt napływu ciepłych mas powietrza z południa Europy - wyjaśniają specjaliści Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Źródło zdjęć: Canva, platforma X

Udostępnij: