• Okładka artykułu Obserwuj bez pośpiechu, czyli na czym polega cierpliwość poznawcza?
  20
  08 Lip 2019

  Obserwuj bez pośpiechu, czyli na czym polega cierpliwość poznawcza?

  • #cierpliwość
  • #człowiek
  • #życie
  • #rzeczywistość
Codziennie obserwujemy świat z różnych stron. Straciliśmy jednak możliwość spokojnego analizowania i przetwarzania informacji, które dochodzą do nas z zewnątrz. W pośpiechu i bez kwestionowania akceptujemy wszystko, co do nas dochodzi. Cierpliwość poznawcza jest jednak bardzo ważną cechą, którą można się nauczyć. Jak to zrobić?

Na czym to polega?

Cierpliwość poznawcza oznacza spokojne i dokładne analizowanie i sprawdzanie świata, który nas otacza. Non stop docierają do nas różne informacje, których nawet nie mamy czasu przemyśleć. Czas jednak odgrywa bardzo ważną rolę przy przyjmowaniu wiedzy oraz podejmowaniu decyzji.

W dzisiejszych czasach brakuje nam jednak możliwości zatrzymania się i przemyślenia kilku kwestii. Każdą decyzję podejmujemy w pośpiechu oraz mamy ograniczone pole widzenia na rzeczywistość. Cierpliwość poznawcza pozwala jednak na zatrzymanie się i dokładne przyjrzenie się sytuacji, w której się znajdujemy, jednocześnie zachowując władne wartości oraz zasady.

Efekt braku cierpliwości

Przez brak cierpliwości jesteśmy w stanie pominąć wiele faktów i nie sprawdzamy dokładnie informacji, a to natomiast powoduje, że nie przyjmujemy całej prawdy. Może nawet pojawić się zakłamanie rzeczywistości, czyli nieprawdę i kłamstwa przyjmujemy jako fakty. Ważne jest zatem, aby zmusić się i zadbać o to, aby cierpliwość poznawcza nie zniknęła z naszego życia.

Jak zadbać o cierpliwość poznawczą?

Przede wszystkim należy zrozumieć, że dzięki tej cierpliwości nie mamy wpływu na wydarzenia, a jedynie na nasze zachowanie w konkretnej sytuacji. Należy zatem odnaleźć w sobie ciekawość i zainteresowanie – niczym dziecko, które stara się poznać i zrozumieć świat.

Obserwacja natomiast powinna trwać tak długo, jak tylko tego potrzebujemy. Czas potrafi odkryć wiele informacji, które mogą zmienić wygląd całej sytuacji. Nie bój się zatem poświęcić nieco więcej uwagi oraz czasu na rzeczywistość.

Dlaczego warto ćwiczyć cierpliwość poznawczą?

Pomijając fakt, że ta umiejętność pomaga nam odnaleźć się w świecie, to dodatkowo wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Dzięki temu również ćwiczymy nasz umysł oraz jego umiejętności. Zmuszamy siebie do dokładnej spostrzegawczości, analizowania oraz łączenia faktów.

Cierpliwość poznawcza jest bardzo ważną cechą, która może towarzyszyć nam w każdej sekundzie. Pomaga nam lepiej poznać świat, ale również samego siebie. Dlatego tak ważne jest, aby jej nie zatracić.