Życie z pewnością zapewnia nam wiele nieprzewidzianych wrażeń, które mogą naruszyć naszą stabilizację. Czasami pojawia się zatem wrażenie, że nie mamy kontroli nad niczym, co dzieje się w naszym życiu. Zaczynamy być zdezorientowani i nie wiemy co począć. Poznaj zatem kilka zasad, które pozwolą ci zachować kontrolę nawet w najbardziej nieprzewidzianych sytuacjach życiowych.

Uważaj, na wygórowane oczekiwania

Każdy z nas posiada plany i marzenia, ale należy również brać pod uwagę ograniczenia, które dla każdego mogą wyglądać zupełnie inaczej. Jeśli zdecydujemy się na działania, które w obecnej sytuacji nie mają prawa się udać, to narażamy swoje marzenia na ogromne ryzyko. Warto zatem przygotować odpowiednie fundamenty, które pozwolą nam krok po kroku zbliżać się do wyznaczonego celu. Co więcej, warto zadbać o to, aby nasze plany były realistyczne z nutka marzeń.

Zadbaj o siebie

Nasze zdrowie jest bardzo ważne, jeśli chcemy zachować kontrolę nad własnym życiem. Zwróć uwagę na swój tryb spania, odżywianie i aktywność fizyczną. Jeśli nasz organizm posiada pewne braki, wtedy też nasze zdrowie ulega pogorszeniu, co następnie sprawia coraz więcej problemów i braku kontroli. Zmiana trybu życia nie jest łatwa, ale konieczna, jeśli chcemy zacząć mieć wpływ na to, co się w nim dzieje. Szczególnie jeśli na ogół odczuwamy dużą ilość stresu.

Powiedz sobie, że dasz rade

Niespodziewane sytuacje wywołują u nas strach i lęk. Nowa rzeczywistość może być przytłaczająca i pojawia się przekonanie, że nie damy sobie rady. W takich sytuacjach warto jednak powiedzieć sobie, że jesteśmy w stanie sobie poradzić. Nasze nastawienie jest bardzo istotne w takich momentach, a więc warto je nastawić na pozytywne tory. Dodatkowe wmawianie sobie, że jesteśmy zbyt słabi, aby znieść nową sytuację, do niczego dobrego nas nie doprowadzi.

Masz prawo do rozczarowania

Próbując przejąć kontrolę nad życiem, wykonujemy pewne działania, które nie zawsze wychodzą w sposób, który sobie zaplanowaliśmy. Pojawia się zatem rozczarowanie, do którego jak najbardziej mamy prawo. Zależy nam, a więc jakiekolwiek niepowodzenia wywołują w nas emocje. Ważne jest jednak, aby nie zatrzymywać się w miejscu i nieustannie próbować. Wtedy też uda nam się w końcu ruszyć naprzód.

Wyznacz limity

W niektórych środowiskach brakuje nam granic, których nie chcemy, aby inni przekraczali. Pojawia się stres i staramy się z nim zmierzyć, bez wcześniejszego wyznaczania limitów. To sprawia, że tracimy na energii i motywacji. Limity mają dużo wspólnego z asertywnością. Należy zatem nauczyć się, w jaki sposób mówić “nie”, jeśli sytuacja zaczyna przekraczać nasze granice.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img