Tych rzeczy nie wyrzucaj do śmietnika! Grozi Ci mandat nawet do 5 tys. zł!

Sortowanie odpadów jest ważnym tematem. Za niewłaściwą utylizację śmieci można otrzymać wysoką karę grzywny w postaci mandatu. Warto zapoznać się z przepisami, które regulują tą kwestię. Za co można otrzymać mandat?

Znajomość przepisów w kwestii utylizacji odpadów jest bardzo istotna, gdyż za nie przestrzeganie ich można otrzymać mandat. W głównej mierze chodzi tu o elektroodpady.

5 tys. mandatu za elektroodpady

Według badań przeprowadzonych przez firmę badawczą GfK Polonia, wynika, że 1 na 5 Polaków przynajmniej raz w życiu wyrzucił zużytą elektronikę do śmieci, razem z innymi odpadami. Jednak za takie działanie grozi kara od 20 zł do nawet 5000 zł. Co więcej, zaskakujące jest to, że ten sam odsetek badanych przyznał, że kompletnie nie wie o istnieniu innej procedury pozbywania się elektrośmieci.

Elektroodpady to nie są zwykłe odpady. Zaraz po plastiku są one najgroźniejszymi dla środowiska materiałami, które często zawierają substancje szkodliwe dla zdrowia i życia. Dlatego wysoki mandat grozi na przykład za wrzucenie telewizora do kontenera na zmieszane odpady. Jednak istnieją specjalne miejsca, gdzie można utylizować elektroodpady, nie ryzykując kary.

ZOBACZ TAKŻE: "Zostały mu dwa lata życia". Król Karol zaplanował swój pogrzeb...

Jak utylizować elektroodpady?

Elektroodpady to nie tylko stare telefony, zużyty sprzęt RTV i AGD, ale również żarówki, świetlówki, baterie, LED-y czy powerbanki.

Utylizację tych odpadów reguluje specjalna ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z 2015 roku, co przekłada się na kwotę mandatu za wyrzucenie elektroniki do zwykłego kosza.

Dla wygodnej utylizacji elektroniki organizowane są dedykowane punkty zbiórki elektroodpadów. Natomiast z większymi urządzeniami, takimi jak lodówki czy telewizory, możemy poradzić sobie dzięki ofertom bezpłatnego odbioru tych odpadów bezpośrednio z domu. Warto także zwrócić uwagę na Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w okolicy.

Dodatkowo, podczas zakupu nowego sprzętu elektronicznego w sklepie, możemy oddać przy okazji zużyty sprzęt. Sprzedawcy mają obowiązek przyjąć go od nas w trakcie zakupu, także gdy dostarczają zakupiony sprzęt do naszego domu.

Liczba zużytych elektrośmieci rośnie

Coraz więcej urządzeń elektrycznych i elektronicznych pojawia się w polskich domach z każdym rokiem. Według danych ElektroEko, średnio w jednym gospodarstwie domowym znajdowało się 15 urządzeń elektrycznych i elektronicznych w 2015 roku, a liczba ta wzrosła do 30 w 2022 roku. To oznacza wyraźny wzrost ilości elektroodpadów wokół nas.

Zdjęcie Tych rzeczy nie wyrzucaj do śmietnika! Grozi Ci mandat nawet do 5 tys. zł! #1

Choć świadomość Polaków na temat zarządzania elektrośmieciami wzrasta, nadal wiele pozostaje do zrobienia. Problem szczególnie dotyczy mniejszych miejscowości, gdzie często brakuje miejsc zbioru elektroodpadów, dostępnych w większych miastach, co zwiększa ryzyko otrzymania mandatu.

Jednak właściwe pozbycie się elektroodpadów zazwyczaj wymaga jedynie minimalnego wysiłku. Ci, którzy zlekceważą tę kwestię, muszą liczyć się z karą sięgającą nawet do 5 000 zł.

Udostępnij: