Jacek Dukaj: [biografia, wiek, kariera, książki, życie prywatne, cytaty]

Jacek Dukaj to polski pisarz, który tworzy utwory zachowane w nurcie fantastycznym. Jest jednym z najwybitniejszych twórców tego gatunku literackiego w Polsce. Co wiadomo o jego twórczości oraz biografii?

Jacek Dukaj: życiorys

Z informacji dostępnych w źródłach, można dowiedzieć się, że Jacek Dukaj urodził się 30 lipca 1974 roku. Wiadomo także, że pochodzi z Tarnowa, gdzie się wychowywał, a także dorastał. Po ukończeniu jednego z tamtejszych liceum zdecydował się na studia filozoficzne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Aktualnie mieszka w Krakowie.

Jacek Dukaj: kariera pisarska

Okazuje się, że pisarz zadebiutował już jako 16-latek. Wtedy w miesięczniku Fantastyka ukazało się jedno z jego pierwszy opowiadań. 7 lat później premierę miała jego pierwsza książka. Wiele tekstów autorstwa Dukaja pojawiało się na przestrzeni lat również w wielu czasopismach, głównie powiązanych z tematyką fantastyczną.

Nie bez powodu uważa się go za jednego z najlepszych twórców tego nurtu w Polsce. Zdobył uznanie nie tylko czytelników, ale także krytyków. Przez lata otrzymał wiele nominacji i nagród w plebiscytach i konkursach. Między innymi, spod pióra Dukaja wyszły: Czarne oceany, Córka łupieżcy, Perfekcyjna niedoskonałość, Imperium chmur oraz zbiory opowiadań: W kraju niewiernych, Xavras Wyżryn i Król Bólu.

Jacek Dukaj: cytaty

  • Lepiej znamy intencje naszych czynów niż owe czyny. Lepiej wiemy, co chcieliśmy powiedzieć, niż co naprawdę powiedzieliśmy. Wiemy, kim chcemy być - nie wiemy, kim jesteśmy.
  • Kto pragnie posiąść wiedzę o samym sobie, pragnie śmierci.
  • Kto pragnie posiąść wiedzę o świecie - ten pragnie życia.
  • Szaleniec nie jest człowiekiem, który stracił rozum. Szaleniec to ktoś, kto utracił wszystko poza rozumem.
  • Nie jestem nieśmiały. Ja po prostu bardzo źle znoszę bliskość innych ludzi.
  • Ci, co upadli na dno, wiedzą, na czym stoją.
  • Szybkość zmian nie może przekroczyć jednej wartości granicznej: minimalnego okresu realizacji zysków.
  • Tylko niewolników, szaleńców i samobójców nie obchodzi polityka – im wszystko jedno, jak żyją.

 

źródło zdjęcia: wikipedia.pl

Udostępnij: