10 cech osób silnych psychicznie. Sprawdź, czy i Ty je masz!

O niektórych osobach mówimy, że są silne psychicznie. Co to tak naprawdę oznacza? Poznaj cechy, które świadczą o tym, że ktoś jest takim człowiekiem!

10 cech osób silnych psychicznie. Sprawdź, czy i Ty je masz!

Psychologowie są zdania, że ludzie silne psychicznie odznaczają się pewnymi cechami osobowości. Sprawdź, czy i Ty je posiadasz!

Asertywność

Osoba silna psychicznie nie boi się posiadać i wyrażać własnego zdania, czy mówić o swoich uczuciach i potrzebach. Potrafi głośno nie zgadzać się z czymś, co jej nie pasuje i bronić swoich granic, a przede wszystkim odmawiać, gdy nie chce spełniać czyiś żądań. Jednym słowem jest asertywna!

Odporność na stres

Osoby o silnej osobowości są bardziej odporni na niepowodzenia i lepiej radzą sobie ze stresem. Odnajdują się w niesprzyjających warunkach i stresujące sytuacje postrzegają jako wyzwanie, a nie przeciwności losu. Chętnie podejmują ryzyko, nie boją się zmian i nowości. Są elastyczni i potrafią dopasować się do każdej sytuacji.

Dystans

Takie osoby potrafią patrzeć na wiele spraw z dystansu. Nie dają się ponieść emocjom i potrafią nad nimi panować. Oprócz tego z pokorą przyjmują krytykę i wyciągają z niej wnioski. Nawet jeśli popełniają błędy, uczą się na nich i z odwagą idą do przodu.

Wiara we własne siły

Osoby silne psychicznie wierzą we własne możliwości. Są pozytywnie nastawieni do życia, wierzą że poradzą sobie ze zmianami lub problemami na swej drodze. Maja świadomość tego że porażki się zdarzają. Gdy spotka ich niepowodzenie, nie załamują się, ale wyciągają z niego wnioski na przyszłość. Skupiają się na teraźniejszości, nie rozpamiętują dawnych zdarzeń.

Pewność siebie

Takie osoby są pewne siebie i mają wysokie poczucie własnej wartości. Są świadome własnego ja i akceptują zarówno swoje zalety, jak i wady. Nie ulegają wpływom innych, są asertywne i potrafią wyrazić swoje zdanie i postawić na swoim.

Wytrwałość

Najważniejsze jest to, że nie trzeba urodzić się silnym psychicznie, kimś takim można się stać, poprzez ciągłą pracę nad sobą. Wymaga to sporo cierpliwości i zaangażowania, jednak przyniesie wiele korzyści.  Pozwoli lepiej radzić sobie ze stresem, podejmować wyzwania i nie przejmować się porażkami.

Poczucie kontroli

Osoby odporne psychicznie potrafią kontrolować siebie i zachować spokój w każdej sytuacji. Nie ulegają łatwo emocjom i zmiennym nastrojom. Trwają przy własnym zdaniu i poglądach.

Otwartość na zmiany

Silne psychicznie osoby nie zamykają się na świat i ludzi, są otwarte na zmiany. Potrafią dostosować się do nowej sytuacji i elastycznie podejść do nieprzewidzianych wydarzeń. Traktują je jako wyzwania i chętnie stawiają im czoła.

Szacunek

Takie osoby mają szacunek do siebie i innych. Trzymają się własnych zasad i postępują tak, jak trzeba. Potrafią odróżniać dobro od zła i nigdy nie działają wbrew sobie. W życiu kierują się moralnym kompasem i własnym sumieniem.

Relacje z innymi

Osoby o silnej osobowości potrafią świetnie działać w pojedynkę i przewodzić innym, ale również z łatwością nawiązują relacje z ludźmi. Wszystko dzięki rozwiniętej empatii i umiejętności słuchania.

ZOBACZ TAKŻE: Źli ludzie - sygnały, które świadczą o ich negatywnych intencjach

 

Udostępnij: