"Jadzia odeszła..."- nie żyje legendarna polska aktorka - Jadwiga Barańska.

Jadwiga Barańska, jedna z najważniejszych postaci polskiego kina i teatru, zmarła w wieku 89 lat, pozostawiając za sobą imponujący dorobek artystyczny. Znana przede wszystkim z roli Barbary Niechcic w filmie Noce i dnie, Barańska zasłynęła jako aktorka, scenarzystka oraz współreżyserka. Jej talent na zawsze pozostanie w pamięci publiczności, a wpływ na polską kulturę – nieoceniony.

Kim była Jadwiga Barańska? 

Jadwiga Barańska urodziła się 21 października 1935 roku w Łodzi, gdzie w 1958 ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. Wkrótce po studiach, rozpoczęła pracę na scenie Teatru Klasycznego, by od 1959 do 1966 występować w warszawskich teatrach. Następnie kontynuowała swoją karierę w Teatrze Polskim w Warszawie, zyskując uznanie jako aktorka zarówno w repertuarze klasycznym, jak i współczesnym.

Największą popularność przyniosły Barańskiej role filmowe, zwłaszcza w produkcjach reżyserowanych przez jej męża, Jerzego Antczaka. Z Antczakiem połączył ją nie tylko związek małżeński, ale także wieloletnia współpraca artystyczna. Rola Barbary Niechcic w ekranizacji powieści Noce i dnie Marii Dąbrowskiej (1975) przyniosła jej status ikony polskiego kina, co sprawiło, że do dziś pozostaje jedną z najbardziej pamiętanych kreacji w historii polskiego filmu. Wcieliła się również w postać hrabiny Cosel, kolejnej kultowej bohaterki polskiego kina, która przysporzyła jej sławy.

Zdjęcie "Jadzia odeszła..."- nie żyje legendarna polska aktorka - Jadwiga Barańska. #1

Oprócz kariery filmowej, Barańska odnosiła sukcesy w Teatrze Telewizji. Występowała m.in. w spektaklu Chłopcy Stanisława Grochowiaka, gdzie zagrała rolę Siostry Marii (1966), a także w Asmodeuszu François Mauriaca jako Mademoiselle (1968). Każda z tych ról dowodziła jej wszechstronności i głębokiego zrozumienia sztuki aktorskiej, która przyciągała uwagę zarówno krytyków, jak i widzów.

W 1978 roku, w szczytowym momencie swojej kariery, Barańska wraz z mężem wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Pobyt za granicą stał się inspiracją do stworzenia nowych projektów. W 1994 powstał film Dama kameliowa w reżyserii Antczaka i na podstawie scenariusza Barańskiej. Po powrocie do Polski na początku lat 90. kontynuowała współpracę z mężem, tworząc spektakle Teatru Telewizji, takie jak Cezar i Pompejusz oraz Ścieżki chwały.

W 2000 roku Barańska zaangażowała się jako współautorka scenariusza i współreżyserka filmu o życiu Fryderyka Chopina, Chopin. Pragnienie miłości (2002), gdzie wcieliła się w rolę Tekli Justyny Chopin, matki słynnego kompozytora. Był to kolejny przykład jej talentu oraz głębokiego zaangażowania w rozwój polskiego kina. W 2013 roku Jadwiga Barańska obchodziła 55-lecie swojej pracy artystycznej – święto kariery pełnej wyjątkowych kreacji, oddania i pasji.

Nie żyje polska legendarna aktorka

Informację o śmierci aktorki przekazał jej mąż, Jerzy Antczak. Reżyser zamieścił poruszający wpis w mediach społecznościowych: 

"KOCHANI, PRZED TRZEMA GODZINAMI JADZIA ODESZŁA ... BARDZO NAM CIEZKO...."

Rodzinie i przyjaciołom składamy najszczersze wyrazy współczucia.

ZOBACZ TAKŻE: Agnieszka Woźniak-Starak w żałobie: "Odeszłaś zdecydowanie za wcześnie"

Źródła zdjęć: Autorstwa Slawek - https://www.flickr.com/photos/znani/3562258719/, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7025598

Udostępnij: