Dowiedz się, czym jest poczucie własnej wartości i jak je u siebie budować. Poznaj skuteczne sposoby na to, aby je wzmocnić.

Czym jest poczucie własnej wartości?

Poczucie własnej wartości to sposób, w jaki widzimy i oceniamy samego siebie. Ten obraz samego siebie i sposób myślenia o sobie, wpływa na wiele obszarów naszego życia. Poczucie własnej wartości ma ogromny wpływ na nasze relacje i kontakty z innymi, związki miłosne, rodzinę, a także pracę i aktywności życiowe.

Jak wzmocnić poczucie własnej wartości?

1. Myśl o sobie dobrze

Myślenie i mówienie o sobie dobrze to najprostszy i zarazem najskuteczniejszy sposób na to, by wzmocnić poczucie własnej wartości. Każdego dnia stań przed lustrem, spójrz w oczy i powiedz na głos, co jest w Tobie piękne, dobre lub wartościowe. Zaczynając w ten sposób dzień, będziesz czuł się o wiele lepiej!

2. Zrób listę swoich zalet

Stwórz listę swoich mocnych stron i zalet. Opisz to, w czym jesteś dobra. W ciężkich chwilach możesz spojrzeć na kartkę i przypomnieć sobie o wszystkich atutach, jakie posiadasz. To wzmocni Twoją pewność siebie.

3. Porażki traktuj jak lekcje

Jeśli coś Ci się udało lub poniosłeś porażkę, nie załamuj się. Niepowodzenia i potknięcia traktuj jako cenną życiową lekcję. Wyciągnij z nich wnioski, a następnym razem nie popełnisz tego samego błędu.

4. Naucz się przyjmować komplementy

Wiele osób nie potrafi przyjmować komplementów. Gdy słyszą miłe słowa czują się zawstydzeni, skrępowani i nie wiedzą, jak na nie zareagować. Naucz się przyjmować komplementy- gdy ktoś Cię chwali, uśmiechnij się i podziękuj. To wzmocni Twoją pewność siebie i sprawi, że poczujesz dobrze sam ze sobą.

5. Naucz się przyjmować krytykę

To samo dotyczy umiejętności przyjmowania krytyki. Oczywiście mowa o tej konstruktywnej, która nie zawiera oceniania, moralizowania i krytykowania.

6. Nie uzależniaj się od innych

Przede wszystkim nie możesz uzależniać poczucia swojej wartości od opinii innych ludzi i czynników zewnętrznych. Jeśli w swoim życiu spotykasz toksycznych ludzi, którzy Cię krzywdzą i sprawiają, że czujesz się ze sobą źle, odetnij się od nich.

7. Pamiętaj o najważniejszym

Pamiętaj, że masz prawo być szczęśliwy i spełniony, zasługujesz na zaspokojenie swoich potrzeb i pragnień. Zaufaj sobie, uwierz w siebie i okaż sobie szacunek. To pozwoli Ci się lepiej czuć i żyć pełnią życia!

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img