Dlaczego młodzi mężczyźni rezygnują ze współżycia?

Według badań przeprowadzonych przez General Social Survey (GSS), młodzi mężczyźni uprawiają coraz mniej seksu. Co sprawia, że nie mają oni ochoty na intymne zbliżenia? Seksuolożka wymieniła czynniki, które mają na to wpływ. Jak temu zaradzić?

Młodzi mężczyźni nie mają ochoty na współżycie

Dwa lata temu naukowcy z The University of Chicago przeprowadzili badania według których 23 % Amerykanów nie współżyło w ciągu roku. Co więcej, dotyczyło to większości mężczyzn (29%) i to młodych.

Do podobnych wniosków doszła seksuolożka Agnieszka Chochoł, założycielka Kliniki Relacji, która pracuje z parami, szczególnie mężczyznami, u których w związku pojawił się problem związany z niskim libido.

Seksuolożka zauważyła, że obecnie większy problem z zanikiem popędu seksualnego mają mężczyźni niż kobiety:

Żyjemy w pośpiechu. Zarabiamy, kupujemy, podróżujemy. Zawsze w biegu. Mamy prace, które są dla nas ważne, w których się rozwijamy, realizujemy. Coraz trudniej połączyć osobiste i zawodowe dążenia. Wiele związków przypomina prężnie działająca firmę opartą na ustaleniach, kto kogo gdzie zawozi, kto robi zakupy, czyja kolej na wyprowadzenie psa. Wieczorem lampka wina lub whisky, do tego film na Netfliksie. Tylko seksu i bliskości coraz mniej… I co ciekawe, coraz częściej to mężczyzn "boli głowa", czyli odmawiają lub unikają zbliżeń. Niepokojące, że problem dotyczy najczęściej relatywnie młodych mężczyzn i par z kilkuletnim stażem związku – powiedziała Agnieszka Chochoł.

Zaznaczyła, że wówczas kobiety doszukują się problemu w zdradzie, a w następnej kolejności podejrzewają, że nie są atrakcyjne dla swojego partnera.

 

Większość kobiet, powiedziałabym, że 9 na 10, myśli: "Nie chce się kochać, bo przestałam być dla niego atrakcyjna, już mu się nie podobam". Kolejnym domniemanym powodem jest zdrada. W następnej kolejności pojawia się też myśl: "Może coś się dzieje z jego zdrowiem? Może ma depresję?". Czasami zdarzają się przypuszczenia: "A może on jest gejem?" – dodała seksuaolożka.

Jak się okazuje problem jest bardziej złożony. Na niskie libido u mężczyzn wpływ ma obecny tryb życia:

Zazwyczaj brak seksu lub znaczne go ograniczenie nie ma nic wspólnego z atrakcyjnością kobiety- zauważa Chochoł.

Na brak ochoty na intymne zbliżenie ma wiele czynników:

  • Pornografia - mężczyźni zaspokajają swoje potrzeby przy filmach do dorosłych.
  • Alkohol - nadużywanie alkoholu powoduje mniejszą sprawność seksualną 
  • Problemy ze sprawnością seksualną – mężczyźni unikają zbliżeń, bo boją się porażki.
  • Depresja - bardzo dużo mężczyzn zażywa antydepresanty, które zmniejszają libido.
  • Stres i przemęczenie - zmęczenie powoduje brak ochoty na seks.

 

Jak zaradzić niskiemu libido u mężczyzn?

Według Agnieszki Chochoł najważniejsza jest metoda małych kroczków:

Warto zastosować metodę małych kroków, zachować spokój. Nie oczekiwać, że wszystko zmieni się w ciągu jednej rozmowy. Otwarcie nazwać zarówno problem, jak i swoje potrzeby. W internecie jest dużo wartościowych treści, materiałów, którymi dobrze się zainspirować. Można iść na jakiś warsztat dla par, wyjechać na weekend

 

Udostępnij: