3 filary przyjaźni, o których warto pamiętać

Kiedy jesteśmy z kimś w przyjaźni, życie może wydawać się dużo lepsze niż przedtem. Nareszcie jesteśmy w stanie się komuś wygadać, wyżalić czy gorzko wypłakać. W sumie nie da się tu znaleźć żadnych wad, aczkolwiek nie można zapominać o podstawowych filarach, jakie przyjaźń podtrzymują.

Szczerość

Co prawda każda relacja pomiędzy ludźmi powinna być szczera, ale przyjaźń jest o tyle szczególna, że kłamanie w niej byłoby niemałym bluźnierstwem oraz grzechem przeciwko tak bliskiej, wspaniałej relacji – więzi. Przecież bez szczerości nie istnieje coś bliższego niż tylko przelotna znajomość, chyba że chcemy żyć w toksycznej relacji – wtedy rzeczywiście nie trzeba mówić prawdy; tylko po co?

Jeśli potrafimy zachować wszystko dla siebie z całkowitą szczerością, relacja wchodzi na zupełnie inne tory – te lepsze. Można by rzec – w analogi do filarów – iż brak kłamstw i uczciwość jest podstawową podporą budowli, którą określamy przyjaźnią. Bez tego, wszystko inne równie szybko runie.

Zaufanie

Kolejnym, bardzo istotnym filarem jest zaufanie. Bez niego także nie da się sobie wyobrazić zdrowej przyjaźni. Poza tym, co to by było, gdyby ludzie w bliskich relacjach sobie nie ufali – ponownie wtargniemy w coś, co nazywa się toksyczną więzią, a takowej nie chcemy z nikim dzielić. Trzeba więc zawsze okazywać zaufanie, jeśli mówimy o przyjaźni; niezależnie czy idziemy na imprezę, czy umawiamy się z kimś innym, pewność drugiej osoby musi być zawsze na pierwszym miejscu, wtedy osiągniemy prawdziwą, szczerą i naturalną przyjaźń; na toksyczności niejeden już się przejechał, także na polu relacji romantycznych.

Wspólny język

O wolności poglądów można opowiadać latami, ale niestety natury ludzkiej nie oszukamy. Jeśli chcemy się z kimś dogadywać lub mieć świetny kontakt, powinniśmy mieć wspólne bądź zbliżone postrzeganie rzeczywistości. Nie chodzi tutaj też o to, żeby przytakiwać na każda sprawę lub wypowiedziane słowo. Istotne jest po prostu umiejętne dyskutowanie na wspólnym podłożu. Tak wszystko wychodzi lepiej, łatwiej, a przy okazji relacja przyjacielska nigdy nie ucierpi.   

autor: Bartłomiej Jabłoński

Udostępnij: