W nadchodzącym 2024 roku planowane jest wprowadzenie innowacyjnego programu wsparcia, mającego na celu pomóc osobom niepełnosprawnym. Program ten, czyli Świadczenie Wspierające, ma zacząć funkcjonować od 1 stycznia 2024 roku, oferując wsparcie finansowe dla osób niepełnosprawnych w celu częściowego pokrycia kosztów związanych z zaspokajaniem ich życiowych potrzeb.
- Dla kogo świadczenia wspierające?
- Wysokość swiadczenia wspierającego
- Gdzie złożyć wniosek o świadczenie wspierające?
Dla kogo świadczenia wspierające?
Program wspracia skierowany jest do osób niepelsnosprawych, które spełaniają kryteria:
- Osoba jest pełnoletnia
- Osoba posiada decyzję ustalającą potrzebę wsparcia na poziomie 70-100 punktów w skali potrzeb wsparcia.
Warto zaznaczyć, że świadczenie nie będzie podlegać egzekucji, co stanowi istotną informację dla potencjalnych beneficjentów.
Wysokość swiadczenia wspierającego
Wysokość świadczenia będzie zależała od poziomu wsparcia, a kwota będzie bezpośrednio powiązana z rentą socjalną. Świadczenie będzie przyznawane w następujących przedziałach:
- 220% renty socjalnej dla osób z poziomem wsparcia od 95 do 100 punktów w skali potrzeb wsparcia,
- 180% renty socjalnej dla osób z poziomem wsparcia od 90 do 94 punktów,
- 120% renty socjalnej dla osób z poziomem wsparcia od 85 do 89 punktów,
- 80% renty socjalnej dla osób z poziomem wsparcia od 80 do 84 punktów,
- 60% renty socjalnej dla osób z poziomem wsparcia od 75 do 79 punktów,
- 40% renty socjalnej dla osób z poziomem wsparcia od 70 do 74 punktów.
W przypadku osób z najwyższym poziomem wsparcia, czyli od 95 do 100 punktów wysokość takiego świadczenia wynosić będzie nawet 3500 złotych, gdyż obecnie renta socjalna wynosi 1588,44 zł.
Gdzie złożyć wniosek o świadczenie wspierające?
Aby uzyskać Świadczenie Wspierające, konieczne będzie złożenie wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia można będzie złożyć również do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, działającego pod nadzorem wojewody. Punktację będą przyznawały zespoły specjalistów z zakresu psychologii, fizjoterapii i pielęgniarstwa, którzy będą oceniając zdolność osoby do samodzielnego wykonywania określonych czynności.
Nie wszyscy otrzymają świadczenie w styczniu 2024!
Warto zauważyć, że od stycznia 2024 roku świadczenie będzie przyznawane tylko osobom znajdującym się w najtrudniejszej sytuacji, czyli z poziomem potrzeb wsparcia od 87 do 100 punktów. Od 2025 roku świadczenie zostanie rozszerzone na osoby niepełnosprawne z poziomem potrzeb wsparcia 78-86 punktów, natomiast od stycznia 2026 roku ZUS wypłaci świadczenie osobom z poziomem potrzeb wsparcia 70-77 punktów.
Zobacz także: Google usuwa dane! Czy chodzi o bezpieczeństwo?