Zakaz palenia w kominkach, wprowadzony w 2024 roku, ma zasięg ogólnopolski, ale obowiązuje tylko w wybranych dniach oraz w określonych sytuacjach. Aktualne ograniczenia i zakazy dotyczące użytkowania kominków wynikają głównie z uchwał antysmogowych oraz programów ochrony powietrza, które zostały wprowadzone na poziomie poszczególnych województw lub miast. Jak brzmią zakazy i czego konkretnie dotyczą?
- Zakaz palenia w kominkach
- Co zawiera Ekoprojekt?
- Od kiedy zakaz palenia w kominku?
- Które województwa wprowadziły zakaz?
Od 2022 roku nowe przepisy dotyczące spalania paliw stałych stawiają na poprawę jakości powietrza. Zgodnie z dyrektywą unijną znaną jako Ekoprojekt (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE), wszystkie urządzenia energetyczne w krajach Unii Europejskiej muszą spełniać szczegółowe normy dotyczące emisji pyłów, tlenku węgla i tlenku azotu.
Celem tych przepisów jest zmniejszenie negatywnego wpływu spalania paliw stałych na środowisko i zdrowie publiczne. W praktyce oznacza to, że nowo produkowane piece, kotły czy kominki muszą być bardziej efektywne i przyjazne dla środowiska, aby ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery
Zakaz palenia w kominkach
Wiele osób posiada w swoich domach kominki, jednak nie wielu wie, że ich używanie wiąże się ze spełnianiem szeregu wymogów ekologicznych.
Kominek, który nie spełnia takich wymogów, nie powinien być używany. Nie wolno w nim palić ale tylko w określonych dniach, gdzie stężenie pyłów PM10W jest ponad normą. Dotyczy to także kominków, które są stosowane jako główne źródło ciepła w mieszkaniu.
A więc zakaz palenia w kominkach w 2022 roku obowiązuje w całej Polsce, ale tyczy się to określonych dni smogowych, a także gdy kominek nie jest jedynym źródłem ogrzewania.
Co zawiera Ekoprojekt?
Ekoprojekt to nie tylko regulacje dotyczące pieców czy pomp ciepła, ale także obejmuje "ogrzewacze pomieszczeń na drewno", w tym domowe kominki.
Celem programu jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza generowanych przez palenie w kominkach i piecach. Dzięki tym przepisom nowe urządzenia muszą być bardziej efektywne i przyjazne dla środowiska, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza.
Ekoprojekt nie wprowadza zakazu palenia w kominkach. Te wytyczne obejmują zarówno wprowadzanie do obrotu, czyli sprzedaż kominków, jak i ich użytkowanie. Nowe przepisy dotyczą głównie nowych urządzeń, jednak w niektórych województwach dopuszcza się również wyposażenie istniejących kominków w urządzenia redukujące szkodliwą emisyjność.
Takie informacje przekazał Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Kominki i Piece” Piotr Batura:
W związku z coraz liczniejszymi sygnałami ze strony inwestorów, którzy twierdzą, że architekci projektują domy bez przewodów dymowych do obsługi urządzeń na biomasę drzewną, w tym na drewno kawałkowe, tłumacząc to rzekomymi, obowiązującymi i planowanymi zakazami palenia, chcę wyjaśnić, że obecnie jedynym miejscem, gdzie obowiązuje zakaz używania paliw stałych jest Kraków. Na pozostałym obszarze kraju można używać jeśli nie wszystkich kominków, to co najmniej tych, które spełniają wymogi Ekoprojektu. Od 1 stycznia 2022 na terenie całej UE obowiązuje ogólna zasada, zgodnie z którą można wprowadzać do obrotu jedynie miejscowe ogrzewacze pomieszczeń (kominki i piece wolnostojące) spełniające wymogi Ekoprojektu. Sam Ekoprojekt wyłącza z zakresu swojej regulacji wyroby zduńskie i piece akumulacyjne zgodne z odrębnymi normami. Należy wyraźnie podkreślić, że wszystkie już obowiązujące i mające wejść w życie zakazy i ograniczenia dotyczą użytkownika – są zakazami i ograniczeniami eksploatacji. Na gruncie uchwał antysmogowych i programów ochrony powietrza nie istnieją żadne zakazy projektowania, sprzedaży, kupna i instalacji kominów i kominków spełniających aktualnie obowiązujące normy – wypowiedź Piotra Batura
Od kiedy zakaz palenia w kominku?
Zakazy czy ograniczenia w używaniu kominków związane są z uchwałami antysmogowymi, a także programami ochrony powietrza.
W całej Polsce obowiązuje zakaz palenia w kominkach w sezonie grzewczym w tzw. dni smogowe, czyli kiedy poziom zanieczyszczenia pyłem przekracza dopuszczalne 50 μg/m³ i o ile kominek nie jest jedynym źródłem ogrzewania danego lokalu.
Wiele uchwał zawiera zakaz spalania biomasy o wilgotności powyżej 20%. Wynika z tego, że drewno kominkowe powinno być sezonowane co najmniej przez 2 lata.
Które województwa wprowadziły zakaz?
Niektóre województwa wprowadziły taki zakaz, zawierając w przepisach określone normy, a także dokładne dni kiedy takie czynności mogą się odbywać. większość z nich zmiany wprowadziła już od 1 stycznia 2023 roku.
Te województwa to:
-
dolnośląskie
-
kujawsko – pomorskie
-
lubelskie
-
małopolskie
-
mazowieckie
-
opolskie
-
podkarpackie
-
podlaskie
-
pomorskie
-
śląskie
-
świętokrzyskie
-
warmińsko-mazurskie
-
wielkopolskie
-
zachodniopomorskie