• Okładka artykułu 9 sygnałów, że twój partner ma negatywny wpływ na twoje zdrowie psychiczne
  87
  12 Mar 2019

  9 sygnałów, że twój partner ma negatywny wpływ na twoje zdrowie psychiczne

  • #związek
  • #druga połówka
  • #kobieta
  • #mężczyzna
Większość związków zaczyna się fazą miodowego miesiąca. Twój partner jest wspaniały, ty nie możesz czuć się szczęśliwsza, chętnie chwalicie się sobą nawzajem itd. Później następuje nowy etap związku – nie jest już tak różowo, ale jeżeli to ta właściwa osoba wspólnie przezwyciężacie problemy. Czasem niestety nie warto łatać tego, co już zaczęło się psuć. Dobrze jest wiedzieć, które sygnały pojawiające się w związku świadczą o tym, że najlepiej będzie pójść w przeciwnym kierunku.

1. Nieustannie szukasz usprawiedliwień dla jego zachowania


Jest to jedna z ważniejszych oznak pozostawania w niezdrowym związku. Nie powinno być przyzwolenia na tłumaczenie zachowania drugiej osoby. Jeżeli ktoś źle postępuje, powinien o tym wiedzieć i podjąć się próby poprawy. Ma to także wpływ na Twoje relacje z otoczeniem. Jeżeli usprawiedliwiasz zachowanie ogólnie pojęte jako złe, możesz dawać sygnały, że dla ciebie jest ono normalne.

2. Odczuwasz niezrozumiałą złość, strach albo lęk w interakcji z partnerem


W niezdrowym związku pojawiają się negatywne emocje. Choć nie zawsze będą ujawniać się od razu, pozostają w tobie i przypominają o sobie w niektórych sytuacjach. Nieprzepracowane, negatywne emocje rzutują w interakcji z partnerem. Natomiast powtarzające pojawienie się tych odczuć może mieć zły wpływ na twoje psychiczne samopoczucie.

3. Zaprzeczasz własnemu prawu do czucia czy myślenia


Jest to rozwinięcie punktu z szukaniem usprawiedliwień dla zachowania partnera. Jeżeli czujesz się na przykład czymś zasmucona, mówisz sobie, że nie masz prawa się tak czuć. Ukrywanie własnych myśli nie tylko przed otoczeniem, ale i samym sobą nigdy nie jest właściwym podejściem do rozwiązania problemu.

4. Nieustannie starasz się „naprawić” swój związek


W imię dobrej i zdrowej relacji często trzeba iść na pewne kompromisy, chcieć ze sobą rozmawiać czy w ogóle podejmować pewien wysiłek. Wszystkie te czynności muszą pochodzić od obu stron. Jeżeli jesteś jedyną osobą w tym związku, która stara się, aby się nie rozpadł, będzie to prowadzić do frustracji. Problemy zawsze mogą się pojawić, ale rozwiązywać je należy wspólnie.

5. Czujesz ulgę, gdy partner jest daleko


Gdy spędzacie razem czas pracujesz na najwyższych obrotach. Towarzyszy ci napięcie. Uważasz nie tylko na to, co mówisz, ale starasz się też przewidzieć to, co może się stać. Energia jaką na to zużywasz jest tak duża, że jedyne co robisz po wyjściu partnera to długa drzemka.

6. Boisz się wypowiadać, a twoje poczucie własnej wartości zmalało


Wolisz nie wyjawiać swojego zdania na większość tematów, bo wiesz, że mogłoby to zezłościć twojego partnera. Unikasz rozmowy na jakiś temat w obawie przed jego reakcją? Od kiedy jesteście razem czujesz się mniej atrakcyjna? Stanowczo, jest to czas na zastanowienie się nad swoim związkiem.

7. Twoje relacje z przyjaciółmi i rodziną się pogorszyły


Człowiek potrzebuje osób na których może polegać. Kogoś kto go wysłucha, doradzi czy po prostu miło spędzi razem czas. Powinno unikać się sytuacji, gdzie jedyną bliską osobą jest partner, a reszta osób została odsunięta. Jeżeli twoja druga połówka próbuje cię izolować od znajomych powinnaś szybko reagować.

8. Nie macie na siebie pozytywnego wpływu


W związku, każdy z partnerów może nauczyć drugiego czegoś nowego. Będzie to jakaś umiejętność manualna czy wspólna pasja. Ty jednak nie doświadczasz nic podobnego. Wręcz przeciwnie, partner wzmacnia tylko twoje złe nawyki jak np. palenie, które chcesz rzucić.

9. Brak poczucia partnerstwa i opieki


W życiu pojawiają się niestety i gorsze chwile. Ważne jest żeby bliska nam osoba potrafiła wtedy nas pocieszyć, zrozumieć czy po prostu być przy nas. Ty niestety wiesz, że z problemami pozostajesz sama.

Jeżeli, któryś z tych punktów jest ci znajomy zastanów się nad tym jak można go wyeliminować. Reaguj póki twój związek ma jeszcze sens.