Wiele kwestii w ostatnim czasie nie napawało nas optymizmem, szczególnie pod koniec lutego tego roku. Jednakże, pomimo tylu spraw, cierpień i nieporozumień, powinniśmy zachować spokój. Tylko i wyłącznie wytrwały racjonalizm jest nas w stanie uratować.

Ciężkie chwile

O obecnych sytuacjach na świecie nie trzeba przypominać, ponieważ media nasilają falę kolejnych wiadomości jak tylko mogą – mimo to nie ma możliwości, abyśmy zapomnieli o wszystkim chociaż na godzinę. Warto, w związku z tym, zwrócić uwagę, że brak wytchnienia, ciągła panika i nieporozumienia są w stanie doprowadzić nas do tragicznych skutków psychicznych, jak i fizycznych – somatycznych. Analizując to, należy nie tyle zapomnieć, co ograniczyć wiele źródeł, które doprowadzają nas niemal do informacyjnego szaleństwa i napędzają poczucie bezsilności, i bezradności.

Jak sobie poradzić?

Po pierwsze, trzeba odciąć się od lawiny informacyjnej, która przybiera na sile z każdym dniem kryzysowej sytuacji. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie ograniczyć stres i lęki, ale też irracjonalne myśli.

Po drugie: ważni są bliscy, gdyż to oni są w stanie pomóc nam najlepiej i najbardziej. W końcu zawsze trwają przy nas w chwilach, które teraz wydają się nam takie błahe i absolutnie niepotrzebne.

Po trzecie: starajmy się dobierać tylko i wyłącznie rzetelne informacje, ponieważ prawdziwe newsy są w stanie zneutralizować nasz stres o połowę. Owszem, to niezwykle skomplikowane, żeby w dzisiejszych czasach odcinać się od nadmiaru informacji, jednakże powinniśmy starać się znaleźć chociaż ziarno prawdy w tym, co nas otacza – szczególnie teraz.

Po czwarte: zrelaksuj się! – to trudne, ale nie ma innej drogi, gdyż w wielu sprawach kryzysowych nie jesteśmy w stanie zrobić nic. Poczucie robienia tego co należy albo w ogóle tworzenia czegoś, jest w stanie uratować nas od strachu i odciągnąć od lęku.

Aktywizm i stoicyzm

Ostatecznie kończąc temat, jeśli angażujesz się w akcje, które mają przeciwdziałać skutkom wielu tragedii, staraj się podchodzić do wszelkich spraw z rezerwą, bo inaczej zwariujesz i przestaniesz być produktywny. Jest to niezwykle ważne, abyśmy wszyscy zachowywali zdrowy rozsądek, zwłaszcza gdy nie dzieje się nic, co nam bezpośrednio zagraża; krótko mówiąc – robić swoje i to ze spokojem!  

autor: Bartłomiej Jabłoński

Udostępnij:

M A


Zobacz więcej


Sklep

subscribe img