Użytkownicy Facebooka i Instagrama otrzymali niepokojące powiadomienia. Meta, właściciel obu serwisów, zamierza od 27 maja 2025 r. wykorzystywać publiczne posty, komentarze i zdjęcia użytkowników do trenowania własnych modeli sztucznej inteligencji. Choć można się temu sprzeciwić, czasu na reakcję zostało niewiele.
- Twoje dane w służbie sztucznej inteligencji
- Kogo to dotyczy?
- Jak sprzeciwić się wykorzystaniu danych?
- Dlaczego warto się chronić?
Twoje dane w służbie sztucznej inteligencji
Meta oficjalnie poinformowała o planowanych zmianach w polityce prywatności. Na stronie firmy czytamy:
Nieustannie udoskonalamy SI w Meta. W tym celu chcemy, abyś wiedział(a), że będziemy wykorzystywać Twoje informacje publiczne, takie jak posty publiczne i komentarze z kont osób w wieku co najmniej 18 lat oraz Twoje interakcje z funkcjami SI w Meta.
Zmiany mają wejść w życie 27 maja 2025 r. Oznacza to, że nasze treści publikowane w serwisach Meta będą służyć do rozwijania generatywnych modeli AI — chyba że w odpowiednim czasie wyrazimy sprzeciw.
Kogo to dotyczy?
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez firmę Marka Zuckerberga, przetwarzanie danych będzie dotyczyło:
- Postów publicznych i komentarzy,
- Interakcji z funkcjami SI,
- Zdjęć udostępnionych w serwisach Meta,
- Nawet osób nieposiadających konta na Facebooku lub Instagramie, jeśli zostały one oznaczone na zdjęciach lub wspomniane w postach!
Nawet jeżeli nie korzystasz z naszych Produktów czy nie masz konta, możemy nadal przetwarzać informacje na Twój temat w celu opracowywania i ulepszania SI w Meta — brzmi fragment komunikatu, który budzi szczególne kontrowersje.
Co więcej, zmiany obejmują także osoby poniżej 18 roku życia, jeżeli pojawią się one na zdjęciach lub zostaną wspomniane w treściach udostępnionych przez innych użytkowników.
Jak sprzeciwić się wykorzystaniu danych?
Jeśli nie chcesz, aby Meta wykorzystywała Twoje dane do trenowania sztucznej inteligencji, musisz złożyć formalny sprzeciw. Jak to zrobić?
- Oczekuj powiadomienia w aplikacji Facebook lub Instagram — pojawi się ono tam, gdzie zwykle widzisz informacje o polubieniach czy komentarzach.
- Kliknij odpowiedni przycisk umożliwiający wyrażenie sprzeciwu.
- Wypełnij krótki formularz, który, dzięki przepisom obowiązującym w Unii Europejskiej, daje użytkownikom taką możliwość.
Ekspert od nowych technologii Artur Kurasiński nie kryje swojego oburzenia i apeluje o działanie:
Uwaga! To nie jest żaden łańcuszek fejsowy. 27 maja Meta (Facebook, Instagram) zrobi skok na nasze dane i zacznie je wykorzystywać do uczenia swojego AI. Można temu wyrazić sprzeciw (dzięki temu, że jesteśmy w UE) i za pomocą tego prostego formularza pokazać środkowy palec Zuckerbergowi — napisał w jednym z postów.
Dlaczego warto się chronić?
Możliwość wykorzystania naszych twarzy, głosów czy wypowiedzi do tworzenia treści generowanych przez AI — od obrazów po reklamy — staje się coraz bardziej realna. Nawet jeśli brzmi to jak science-fiction, lepiej zachować ostrożność.
Warto zareagować na czas i świadomie zarządzać swoimi danymi. Sprzeciwiając się wykorzystaniu naszych treści, ograniczamy ryzyko, że nasze wizerunki czy komentarze zostaną użyte w sposób, na który nigdy byśmy się nie zgodzili.
Źródło zdjęcia: Canva