Paszporty Polityki 2022- LISTA ZWYCIĘZCÓW

Dziś odbyła się jubileuszowa gala, trzydziestej edycji "Paszportów Polityki". Poznaj zwycięzców prestiżowej kulturalnej nagrody w siedmiu kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa.

    30 lat Paszportów Polityki

    Już od 1993 roku „Paszporty Polityki” są wyróżnieniem dla twórców, którzy:

    czynią najszybsze postępy, zaskakują nowymi osiągnięciami, swoją aktywnością dobrze rokują w przyszłości i przez to zasługują na opiekę, wsparcie i promocję w świecie.

    Ich pomysłodawcą był szef działu kultury „Polityki”- Zdzisław Pietrasik, a nazwa „Paszporty” miała być symboliczną przepustką do świata wielkiej, międzynarodowej sztuki. Te prestiżowe nagrody kulturalne, co roku przyznawane są w siedmiu kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa. Otrzymują ją młodzi, często dopiero debiutujący twórcy polskiej sceny kulturalnej.

    Paszporty zmieniały się razem z rzeczywistością – stąd m.in. decyzja o poszerzeniu listy kategorii o kulturę cyfrową, docenienia twórców posługujących się językiem programowania. Laureatki i laureaci niezmiennie otrzymują, prócz Paszportów, diety finansowe. Od roku, wyręczając władzę, która niechętnie dotuje artystów, diety przyznajemy także nominowanym.

    Lista zwycięzców Paszportów Polityki 2022:

    W tym roku „Paszporty Polityki” obchodzą swoje 30-lecie! Nagrody zostały wręczone podczas uroczystej, jubileuszowej gali w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Otrzymali je "twórcy zdolni i wrażliwi". Oto lista zwycięzców w siedmiu kategoriach:

    FILM:

    Jan Holoubek 

    Nagroda za niejednoznacznie naszkicowanych bohaterów w wyrazistym krajobrazie społecznym i politycznym w serialu „Wielka woda”, za bezgraniczną empatię, uczciwość i szczerość.

    TEATR:

    Jakub Skrzywanek

    Nagroda za spektakle ważne, odważne i nieoczywiste. Dyktowane, podobnie jak cała działalność laureata w środowisku artystycznym i kierowanie teatrem, troską o jakość i przyszłość naszego społeczeństwa.

    LITERATURA:

    Grzegorz Piątek

    Nagroda za książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939”, znakomitą opowieść o mieście, która stawia pytanie o modernizację. Za przekonującą dekonstrukcję mitu „miasta z morza i marzeń”.

    SZTUKI WIZUALNE:

    Agata Słowak

    Nagroda za odważne podejmowanie w malarstwie tematyki kobiecej, której nadaje osobisty i pełen emocjonalnego zaangażowania wyraz. Za opowiadanie o teraźniejszości i o sobie za pomocą oryginalnie wykorzystanych wzorców dawnego malarstwa.

    MUZYKA POWAŻNA:

    Anna Sułkowska-Migoń

    Za ogromną muzykalność, wrażliwość i nieprzeciętną radość tworzenia sztuki. Za konsekwentną pracę, która doprowadziła w zeszłym roku do międzynarodowych sukcesów ze zwycięstwem w paryskim konkursie La Maestra na czele.

    MUZYKA POPULARNA:

    1988 (Przemysław Jankowiak)

    Za otwartość stylistyczną, za umiejętność pracy z różnymi artystkami i artystami oraz za twórcze inspirowanie się różnymi nurtami. Za rozwój własnego muzycznego języka i przenoszenie go w swoich produkcjach z undergroundu do mainstreamu.

    KULTURA CYFROWA:

    Anna i Jakub Górniccy 

    Za umiejętne połączenie tradycyjnego dziennikarstwa wysokiej próby z najnowszymi rozwiązaniami technicznymi cyfrowych mediów, by w oryginalny sposób opowiadać o dramatycznych wydarzeniach, jak wojna w Ukrainie. Za „Jeden dzień w...” kolektywu Outriders.

    KREATORZY KULTURY (NAGRODA SPECJALNA):

    Dorota Masłowska

    Wilhelm Sasnal

    Ryszard Poznakowski

    Za zrewolucjonizowanie języka literatury, za ukształtowanie polskiej muzyki popularnej ostatnich dekad i za malarstwo, które sprawiło, że całe pokolenie twórców uwierzyło w swoją szansę na międzynarodowy sukces.

    ZOBACZ TAKŻE: „Ta suknia będzie symbolem krwi”: Skandal na Miss Universe z reprezentantką Rosji

    Udostępnij: