Uważaj! Oszustwo na „zwrot podatku”!

W ostatnim czasie cyberprzestępcy podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową. Na losowe skrzynki e-mail rozsyłane są wiadomości o rzekomym zwrocie podatku. Tym razem oszuści internetowi prze fałszywy kod QR próbują wyłudzić wrażliwe dane. Sprawdź, jak nie dać się oszukać.

  Oszustwo na „zwrot podatku”! Uważaj na takie wiadomości!

  Na stronie gov.pl pojawił się komunikat z ostrzeżeniem dla podatników. CSIRT NASK ostrzega przed kolejną kampanią e-mailową z informacją o rzekomym zwrocie podatku!

  Drogi obywatelu,
  mamy zaszczyt poinformować że Pański wniosek o automatyczny zwrot podatku za okres od stycznia 2023 do marca 2023 został pomyślnie zatwierdzony .

  Aby odebrać zwrot podatku proszę odwiedzić najbliższe biuro administracji podatkowej i przedstawić swoje dane Identyfikacyjne lub zalogować się na nasz Portal internetowy poprzez skanowanie poniższego kodu QR. 

  Prosimy o użycie tymczasowego hasła 650979 podczas logowania. Zwracamy uwagę, że tymczasowo hasło wygaśnie 24 h po otrzymaniu tej wiadomości jako środek ostrożności mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa transakcji jeśli mają państwo jakieś dodatkowe pytania lub potrzebuje potrzebują pomocy prosimy o kontakt z nami.

  z poważaniem 
  zespół PUESC Polska

  ZOBACZ TAKŻE: Bon na 7 tysięcy złotych dla MATEK! Kto skorzysta?

  Zwróć na to uwagę!

  Wiadomość e-mail przychodzi z adresu "refundacja@puesc-pl[.]eu", a jej nadawcą jest rzekomo "PUESC Polska" (Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych), natomiast jego temat brzmi: "Potwierdzenie zatwierdzonego wniosku o zwrot podatku za okres od stycznia 2023 do marca 2023". 

  Jak nie dać się oszukać w sieci?

  W Polsce rośnie plaga cyberprzestępczości. Oszuści szukają coraz to nowych sposobów, aby uzyskać dostęp do naszych danych osobowych, treści maili, haseł i dostępu do kont bankowych. Niemal każdego dnia policjanci otrzymują zgłoszenia od osób oszukanych w Internecie. Podpowiadamy, jak nie dać się oszukać w sieci!

  1. Nie otwieraj i nie odpisuj na podejrzane wiadomości i smsy. Nigdy nie otwieraj linków, ani nie pobieraj plików, które pochodzą z nieznanych źródeł.

  2. Podczas sprzedaży przedmiotów, nie przenoś rozmowyz kupującym poza oficjalne kanały na platformach aukcyjnych czy serwisach z ogłoszeniami.

  3. Zwracaj uwagę na otrzymywane wiadomości, czy są napisane poprawną polszczyzną i nie zawierają literówek i błędów.

  4. Uważaj na wiadomość z przekierowaniem do płatności internetowych. To od razu powinno wzbudzić Twoją czujność.

  5. Nigdy nie odpowiadaj na wiadomości z pytaniami o dane do logowania lub dane konta.

  6. Nie udostępniaj nikomu kodów BLIK ani nie zatwierdzaj odruchowo transakcji bankowych.

  7. Nie podawaj swoich danych osobowych osobom trzecim, ani nie udostępniaj ich w Internecie. Nie udostępniaj publicznie swojego imienia i nazwiska, adresu, numeru telefonu, ani tym bardziej numeru dowodu, PESEL-u lub danych do konta bankowego.

  8. Nie podawaj nikomu swoich haseł do stron internetowych i portali społecznościowych.

  9. Dla bezpieczeństwa, raz na jakiś czas- najlepiej co miesiąc, zmieniaj hasła na trudne do odgadnięcia. Powinny zawierać małe i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne.

  10. Na komputerze i smartfonie zainstaluj program antywirusowy lub specjalną aplikację, która pomoże wyłapać wiadomości będące spamem i próbą oszustwa.

  11. Nie loguj się do ważnych usług, korzystając z publicznych hotspotów Wi-Fi.

  12. Gdy padłeś ofiarą oszustwa, jak najszybciej zgłoś przestępstwo na Policji.

   

  Udostępnij: