Krótszy tydzień pracy? Rewolucja w Kodeksie pracy!

Do sejmu trafił projekt ustawy, w którym mowa jest o czterodniowym tygodniu pracy. Należy wspomnieć, że aktualnie taki system testowany jest w innych krajach.

Któszy czas pracy w Polsce?

Po przeanalizowaniu ostatnich badań, Polacy są w czołówce najbardziej zapracowanych ludzi w Europie. Szacuje się, że przeciętny nasz rodak spędza w pracy średnio 39,7 godziny tygodniowo. Natomiast w innych krajach Unii Europejskiej średnia to wynosi 36,4 godziny (dane z Eurostatu).

Należy wspomnieć, że zbyt dużo pracy źle wpływa na naszą kondycję, co wpływa później na wypalenie zawodowe, co później rzutuje na jakość pracy takiego pracownika. Wówczas firmy muszą mierzyć się ze spadkiem wydajności pracowników, większą ilością urlopów oraz coraz częstszymi problemami zdrowotnymi i zwolnieniami lekarskimi.

W związku z powyższym, do sejmu trafił projekt ustawy mówiącej o skróceniu wymiary pracy. Co może skutkować większą efektywnością:

Można szacować, że dla sporej grupy przedsiębiorstw zmniejszenie wymiaru czasu pracy będzie wiązało się z przeorganizowaniem systemu pracy, ale również z pewnymi oszczędnościami. Niemniej, dla wielu innych – zwłaszcza z sektora usług m.in. gastronomii lub przedsiębiorstw produkcyjnych – skrócenie tygodnia pracy każdego pracownika o mniej więcej jeden dzień tygodniowo to realna strata – zwraca uwagę Marcin Czugan, prezes Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce

Należy zwrócić uwagę, że przy zmniejszeniu czasu pracy pracownika, zachowane ma być dotychczasowe wynagrodzenie:

 Czterodniowy tydzień pracy to pewien skrót myślowy, który najczęściej pojawia się przy analizie projektowanej ustawy. W praktyce będzie wyglądało to tak, że firmy będą miały tyle samo osób w krótszym czasie w przypadku dużych zakładów produkcyjnych czy usługowych. To może stanowić ogromne wyzwanie. Natomiast dla małych i mikro przedsiębiorców wyzwaniem mogą być konsekwencje związane z tym, że mikroprzedsiębiorca będzie ponosił te same koszty, co dzisiaj przy skróconym czasie pracy zatrudnionego – wytłumaczyła Marta Olczak-Klimek z kancelarii Olczak-Klimek.

Należy zwrócić uwagę, że zmniejszenie czasu pracy pracownika jest nieuchronne ze względu na postęp technologii, sztuczną inteligencję i wielu innych narzędzi ułatwiających lub zastępujących pracę człowieka.

Udostępnij: