Niepozwalanie sobie na słabość- do czego może doprowadzić?

W dzisiejszych zabieganych czasach, wiele osób nie daje sobie prawa do bycia przepracowanym, zmęczonym i osłabionym. Uważają, że zawsze muszą mieć siłę i dawać radę bez względu na okoliczności. Nie pozwalają sobie na okazywanie słabości. Dowiedz się, dlaczego taka postawa jest niewłaściwa i do czego może doprowadzić.

    Niepozwalanie sobie na słabość- z czego to wynika?

    Taka postawa jest efektem współczesnych czasów, zabieganego życia, przepracowania, wygórowanych ambicji, nastawienia na szybkie efekty i braku tolerancji dla słabości.

    Często zmagają się z nią osoby samodzielne, takie, które lubią radzić sobie same i nie chcą prosić innych o pomoc. Także takie, którym wydaje się, że muszą dźwigać na swoich barkach zbyt wiele. Stawiają potrzeby innych wyżej od swoich i wciąż się poświęcają. Angażują się w cudze sprawy, pomagają, rozwiązują problemy, są pełni współczucia i troszczą się o innych. Żyją w przekonaniu, że ich heroiczny wysiłek, pomoże im lepiej sobie radzić z codziennością.

    Jak to się objawia?

    Takie osoby na co dzień mierzą się z licznymi przeciążeniami. Szybkie tempo życia, praca, rozwój kariery, życie rodzinne, domowe obowiązki, sprawiają że wciąż brakuje im czasu, sił i energii. Nie dają sobie prawa do bycia przepracowanym, zmęczonym i osłabionym. Uważają, że zawsze muszą mieć siłę i dawać radę bez względu na wszystko.

    Do czego może doprowadzić taka postawa?

    Taka postawa może prowadzić do wielu problemów. Zwykle okazuje się, że takie poświęcenie nie przynosi żadnych rezultatów. Tocząc walkę o innych, często zapominają o sobie. Zamiast usłyszeć, że są potrzebni, ważni i dobrze sobie radzą, pozostają niespełnieni, nieszczęśliwi a ich organizm zaczyna odmawiać posłuszeństwa.

    Ciągły brak sił i energii wynika z utrzymywania przewlekłego napięcia w ciele. Przez to człowiek nie może się odprężyć, ani zrelaksować. Miewa problemy ze snem, apetytem, obniżoną odporność i jest bardziej podatny na choroby.

    Jak z tym walczyć?

    Jeśli na co dzień mierzysz się z tym problemem, zacznij od zrobienia podstawowych badań lekarskich. Jeśli okaże się, że somatycznie nic ci nie dolega, nie szukaj choroby tam, gdzie jej nie ma. Zrób sobie urlop, odpocznij, odetnij się od pracy i codziennych obowiązków. Gdy to nie pomaga, wygadaj się komuś bliskiemu. Czasem rada kogoś życzliwego lub współczucie potrafią zdziałać cuda. Zapisz się też na wizytę do terapeuty.

    DZ

    Udostępnij: