Nie żyje słynna polska reżyserka, matka Grzegorza Damięckiego.

Zmarła Barbara Borys-Damięcka, matka aktora Grzegorza Damięckiego. Znana reżyserka i senatorka odeszła w wieku 85 lat. O jej śmieci poinformowała Małgorzata Kidawa-Błońska na swoim profilu na Twitterze, zamieszczając poruszający post.

Kim była Barbara Borys-Damięcka?

Barbara Borys-Damięcka urodziła się 2 listopada 1937 roku w Warszawie. W 1959 roku ukończyła studia na Wydziale Organizacji Produkcji Filmowej Państwowej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Przez blisko 35 lat związana była z Telewizją Polską- była współtwórcą takich programów jak 5-10-15 czy Tele-Echo. W latach 1997-2007 była dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Syrena w Warszawie.

Od 2004 roku działała także na polu politycznym. Kandydowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 roku. W 2007 roku natomiast startowała do Senatu z ramienia Platformy Obywatelskiej, wówczas dostała mandat uzyskując największą liczbę głosów. W kolejny dwóch wyborach także otrzymała mandaty.

Prywatnie, Barbara była żoną Damiana Damięckiego oraz bratową Macieja Damięckiego i stryjenką Matyldy i Mateusza.

Nie żyje słynna polska reżyserka

9 czerwca Barbara Borys-Damięcka zmarła. O śmierci reżyserki i senatorki poinformowała na swoim profilu na Twitterze Małgorzata Kidawa-Błońska, która zamieściła bardzo poruszający wpis”

Bardzo smutna wiadomość. Odeszła nasza dobra koleżanka, Barbara Borys-Damięcka, reżyserka teatralna i filmowa. Senatorka od 2007 r. Jeszcze tak niedawno widziałyśmy się w teatrze… Basiu, nie mogę uwierzyć. Będziemy pamiętać

Pod opublikowanym wpisem pojawiło się wiele słów współczucia i wsparcia. Wiele osób bardzo ciepło wspomniało Barbarę.  

Udostępnij: