Wydana w 2018 roku książka Yuvala Noah Harari’ego pod tytułem „21 lekcji na XXI wiek” to zaproszenie do refleksji i dyskusji na temat tego, w jakim świecie obecnie żyjemy oraz porusza kwestie teraźniejszości, które mają ogromny wpływ na rzeczywistość.

Homo sapiens XXI wieku

Autor w swojej twórczości skupił się przede wszystkim na czasie teraźniejszym. W krótkich rozdziałach rozprawia się z elementami świata współczesnego i prezentuje swoje przemyślenia na temat technologii, moralności, wiary, polityki, mediów i wielu innych. Porusza te rzeczy, które obecnie mają niesamowicie duży wpływ na kształtowanie naszego myślenia, poruszania w świecie oraz losu.

 

Postawione pytania przez autora również posiadają dołączone odpowiedzi, jednakże nadal zachęcają do głębokiego rozmyślenia nad tym, co obecne czasy mówią o Homo sapiens XXI wieku.

 

Poznaj 7 refleksyjnych cytatów z książki

 

1#

Homo sapiens ma to do siebie, że po prostu z natury trudno go zadowolić. Ludzkie szczęście w mniejszym stopniu zależy od obiektywnych warunków niż od naszych oczekiwań.

 

2#

Nigdy nie wolno lekceważyć ludzkiej głupoty. Zarówno na poziomie osobistym, jak i zbiorowym ludzie mają skłonności do podejmowania autodestrukcyjnych działań.

 

3#

Jeśli dzieje się coś ekscytującego, pierwotny instynkt użytkowników Facebooka każe im wyciągnąć smartfona, zrobić zdjęcie, wrzucić je do sieci i czekać na „lajki”. W trakcie wszystkich tych działań prawie nie zauważają, co sami czują. Dzieje się wręcz tak, że to, co czują, w coraz większym stopniu określają reakcje świata online.

 

4#

Aby zatem postępować moralnie, nie trzeba wierzyć w żaden mit, w żadną opowieść. Wystarczy rozwinąć w sobie głęboką świadomość cierpienia. Jeśli naprawdę rozumiesz, że jakieś działanie wyrządza tobie samej (lub tobie samemu) albo innym niepotrzebne cierpienie, w naturalny sposób będziesz się od takiego działania powstrzymywać.

 

5#

Pytania, na które nie można odpowiedzieć, są dla nas zazwyczaj dużo lepsze niż odpowiedzi, o które nie można pytać.

 

6#

Jaki więc cel ma moje życie? Tworzyć sens dzięki odczuwaniu, myśleniu, pragnieniu, wynajdywaniu.

 

7#

Ludziom zawsze dużo lepiej wychodziło wynajdywanie narzędzi niż ich mądre używanie.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img