Trójczynnikowa koncepcja miłości. Dowiedz się więcej na temat doskonałej miłości.

Amerykański psycholog Robert Sternberg stworzył trójczynnikową koncepcję miłości. Zakłada ona, że aby między dwoma osobami istniała prawdziwa miłość, musi zawierać trzy kluczowe składniki: intymność, namiętność i zaangażowanie. Dowiedz się więcej na temat doskonałej miłości.

Czym jest trójczynnikowa koncepcja miłości?

„Trójczynnikowa koncepcja miłości”, zwana też „Teorią miłosnego trójkąta” została stworzona w latach 80. przez amerykańskiego psychologa Roberta Sternberga. Teoria zakłada, że miłość jest stanem, na który składają się trzy kluczowe składniki: intymność, namiętność i zaangażowanie. Od ich proporcji zależy, czy między ludźmi tworzy się prawdziwa miłość, przyjaźń, a może jedynie pusty związek, bez szans na przyszłość.

Trzy składniki teorii miłości

Namiętność

Namiętność to silne pobudzenie fizjologiczne, które odpowiada za odczuwanie emocji. Zarówno tych pozytywnych: pragnienie fizycznej bliskości i kontaktu, jak i negatywnych: zazdrość i tęsknota. Namiętność to fizyczny i seksualny pociąg do drugiej osoby. Niestety ten czynnik wyczerpuje się w relacji najszybciej.

Intymność

To znajomość samego siebie oraz drugiej osoby. Bliskość, troska, jedność i wspieranie się w dobrych i złych chwilach. To równowaga pomiędzy dawaniem i otrzymywaniem, zaufanie i wzajemne zrozumienie. Dzielenie się emocjami, myślami, ale też obawami i troskami.

Zaangażowanie

Zaangażowanie to chęć utrzymania stałej i długoterminowej relacji. Wspólne przezwyciężanie trudności, rozwiązywanie konfliktów, poczucie obowiązku i odpowiedzialności za związek. To świadoma decyzja o życiu we dwoje.

Różne rodzaje miłości

-Jeśli w naszej relacji brakuje jakiegoś składnika, nasz związek nie jest pełny. Wtedy możemy mieć do czynienia z jedną z poniższych rodzajów relacji.

-Gdy pojawia się pasja, ale nie ma intymności i zaangażowania, mamy do czynienia z romansem i krótkotrwałą relacją, zwaną ślepą miłością. To zazwyczaj płytka relacja, która nie przetrwa próby czasu.

-Pusta miłość występuje, gdy w relacji nie ma intymności, ani namiętności, a związek opiera się wyłącznie na zaangażowaniu.

-Miłość romantyczna składa się z intymności i namiętności. Nie ma w niej zaangażowania i zazwyczaj relacja kończy się w obliczu pierwszych problemów i trudności.

-Gdy między dwojgiem ludzi występuje intymność, a brakuje zaangażowania i namiętności, wtedy mamy do czynienia z sympatią i koleżeństwem.

-Z kolei miłość fatalna to połączenie namiętności i zaangażowania, ale bez budowania intymności.

Jaka jest prawdziwa miłość?

Według Robert Sternberga prawdziwa miłość występuje, gdy wszystkie składniki są obecne w równych proporcjach. Mamy z nią do czynienia, gdy obecne są intymność, namiętność i zaangażowanie. Prawdziwa miłość pojawia się najrzadziej, jednak to najbardziej pełny i idealny obraz uczucia łączącego dwoje ludzi.

Udostępnij: