Czy zwróciłeś kiedyś uwagę, że smutek trwa dłużej niż radość? Być może zdarzyło Ci się być dłużej wściekłym niż szczęśliwym z jakiegoś powodu? Odczuwać trudne emocje znacznie dłużej niż te przyjemne?
Prawa emocji! Hedonistyczna asymetria co to oznacza?
Czy zwróciłeś kiedyś uwagę, że smutek trwa dłużej niż radość? Być może zdarzyło Ci się być dłużej wściekłym niż szczęśliwym z jakiegoś powodu? Odczuwać trudne emocje znacznie dłużej niż te przyjemne?
Jeśli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań brzmi twierdząco, to jest w porządku. W psychologii istnieje coś takiego jak prawo hedonistycznej asymetrii, które opisuje to zjawisko. Jest to jedno z praw emocji, które odkrył Nico Frijda.
Hedonistyczna asymetria: pojęcie
Prawo hedonistycznej asymetrii, odkryte przez N. Frijdę, mówi nam o tym, że bardzo szybko przyzwyczajamy się do tego, co jest przyjemne i pozytywne. Jednak sytuacja jest zupełnie inna w przypadku trudnych emocji. Okazuje się, że bardzo trudno jest przyzwyczaić się do negatywnych doświadczeń. Trudne emocje często wracają, przywołując negatywne wydarzenia i sprawiają, że stale rozpamiętujemy to, co się wydarzyło.
“(…) ludzie wolniej adaptują się do sytuacji wywołujących emocje negatywne niż do sytuacji wywołujących emocje pozytywne”- T. Maruszewski, M. Gawinecka, J. Wojciechowska “ Blednięcie afektywne wspomnień autobiograficznych”
Prawo hedonistycznej asymetrii jest odpowiedzialne za trwałe zapamiętywanie bolesnych zdarzeń z przeszłości. Nawet jeśli w dzieciństwie było wiele pięknych i pozytywnych chwil, to wspomnienia związane z trudnościami i przykrymi doświadczeniami pozostają dłużej w naszej pamięci.
Proste jest to, że trudno jest przyzwyczaić się do tego, co jest trudne, bolesne i negatywne.
Trudne emocje
Emocje stanowią stały element ludzkiego życia, niezależnie od tego, czy są łatwe, czy trudne w przeżyciu – są cennym źródłem informacji. Dlatego są tak ważne i niezbędne dla każdej z nas.
- Dzięki trudnym emocjom dowiemy się, kiedy ktoś przekracza nasze granice.
- Poznamy nasze potrzeby i będziemy umiały nazwać to, czego nam brakuje.
- Odkryjemy, co jest zgodne z naszymi wartościami, a co już nie.
Istotne jest uświadomienie sobie momentu pojawienia się trudnych emocji, zauważenie ich i pozwolenie sobie na ich przeżycie. Akceptacja wszystkich emocji, zwłaszcza tych trudnych, tworzy przestrzeń, w której możemy zobaczyć, co się kryje za tymi uczuciami.
Emocje, które się w nas pojawiają, mają duży wpływ na jakość życia i nasze samopoczucie. Prawo hedonistycznej asymetrii mówi, że trudniejsze emocje trwają dłużej – i to jest w porządku. Po prostu tak jest. Zaakceptowanie tego faktu pozwala nam na przeżywanie trudnych emocji i radzenie sobie z nimi.