Według Charlesa Darwina w naturze nie przetrwają ci, którzy są najbardziej inteligentni czy najsilniejsi, lecz ci którzy najlepiej dostosowują się do zmian.

Nie jest istotne to jak wygląda nasze życie, wszyscy musimy nauczyć się dostosowywać do otaczających nas zmian. W życiu każdego człowieka pojawiają się i dobre i gorsze momenty. Jest to jeden z powodów, dla których umiejętność adaptacji jest taka ważna.

Planujemy swoje życie oczekując, że spotkają nas tylko dobre rzeczy, osiągniemy swoje cele, a wszystkie nasze plany się spełnią. Próbujemy uchwycić to, co daje nam szczęście i uniknąć złych momentów.

Nasza walka o szczęście trwa całe życie. Staramy się je zapewnić sobie, swoim bliskim. Czasem żeby je osiągnąć trzeba się na chwilę wycofać. Zastanowić nad sytuacją, naszymi możliwościami i dopiero powrócić.

Pokazuje to jak ważna jest umiejętność rozpoznania, kiedy nadszedł moment żeby odpuścić.

Gdzie szukać szczęścia?

Co daje nam szczęście? Aby zatrzymać się i poszukać wewnętrznego spokoju, niezbędne jest zachowanie spójności między swoimi myślami, uczuciami, mową i czynami.

Najczęściej mówimy o szczęściu w formie przeszłej. Wiem, że kiedyś byliśmy szczęśliwi, ale nie potrafimy go dostrzec w bieżącej chwili. Zgodnie z psychologią pozytywną, szczęście składa się z trzech komponentów:

- często występujące pozytywne uczucia

- rzadko występujące negatywne uczucia

- zadowolenie z życia na wysokim poziomie

Możemy zatem założyć, że jeśli w naszym życiu jest dużo radości i mało smutku oraz czujemy się zadowoleni to powinniśmy być szczęśliwi. Jak z wieloma rzeczami, ta definicja jest tylko modelem. Faktyczne poczucie szczęścia jest indywidualne i zależne od wielu czynników.

Sami najlepiej wiemy, co sprawia, że czujemy się lepiej i mamy chęć do działania. Jeśli spotyka nas niemiła sytuacja, poprawiamy sobie humor w unikalny, charakterystyczny dla nas sposób.

Czy emocje można kontrolować?

Według jednych naukowców tak, według innych nie. To co na pewno można robić z emocjami to je rozpoznawać. Zdolność do rozumienia emocji własnych i innych to inteligencja emocjonalna. Jeżeli potrafimy nazwać uczucia jakie nami targają, możemy łatwiej na nie odpowiedzieć. Świadomość emocji wpływa na sposób w jaki je odczuwamy. Możemy dobrać najbardziej efektywną reakcję.

Naucz się sobie odpuszczać

Odpuszczanie sobie to skupienie się na życiu w teraźniejszości. To umiejętność zatrzymania się, rozejrzenia i dostrzeżenia nawet drobnych rzeczy, które powodują uśmiech.

Jesteś wtedy szczery sam ze sobą, na temat tego, co jest dla ciebie najlepsze. Co pozwala ci osiągać cele, a co tylko przeszkadza. Możesz się skoncentrować na swoich aspiracjach i przemyśleć jakie zasoby pozwolą ci osiągnąć sukces.

Nie musisz się bać wycofania, bo jest tylko chwilowe. Analizowanie swoich emocji wyma gaczasu i skupienia. Tylko wtedy może dać efekty.

Co pomoże ci w tym procesie?

1. Skup się na pozytywach

Choć może się to na początku wydawać trudne, zamieniaj negatywy w pozytywy. Znasz siebie najlepiej. Doskonale wiesz, co jest twoją mocną stroną. Unikaj pogrążania się w porażce. Popełniłeś błąd? Zdarza się. Teraz zastanów się, co może cię uchronić przed podobnym w przyszłości.

2. Naucz się przenosić uwagę

Ruminacje, czyli natrętne myśli mogą prowadzić do dużych frustracji. Jeżeli myśl o jakiejś negatywnej sytuacji zaprząta twoją głowę – przenieś swoją uwagę na coś innego. Skup się innym zadaniu. W ten sposób dasz sobie odpocząć.

3. Medytuj

Umiejętność uspokajania oddechu i oczyszczania umysłu pozwoli ci zapanować nad każdą sytuacją. Trenuj codziennie, a zobaczysz jak wiele zyskasz.

 

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img