Według Charlesa Darwina w naturze nie przetrwają ci, którzy są najbardziej inteligentni czy najsilniejsi, lecz ci którzy najlepiej dostosowują się do zmian.
- Gdzie szukać szczęścia?
- Czy emocje można kontrolować?
- Naucz się sobie odpuszczać
- Co pomoże ci w tym procesie?
Nie jest istotne to jak wygląda nasze życie, wszyscy musimy nauczyć się dostosowywać do otaczających nas zmian. W życiu każdego człowieka pojawiają się i dobre i gorsze momenty. Jest to jeden z powodów, dla których umiejętność adaptacji jest taka ważna.
Planujemy swoje życie oczekując, że spotkają nas tylko dobre rzeczy, osiągniemy swoje cele, a wszystkie nasze plany się spełnią. Próbujemy uchwycić to, co daje nam szczęście i uniknąć złych momentów.
Nasza walka o szczęście trwa całe życie. Staramy się je zapewnić sobie, swoim bliskim. Czasem żeby je osiągnąć trzeba się na chwilę wycofać. Zastanowić nad sytuacją, naszymi możliwościami i dopiero powrócić.
Pokazuje to jak ważna jest umiejętność rozpoznania, kiedy nadszedł moment żeby odpuścić.
Gdzie szukać szczęścia?
Co daje nam szczęście? Aby zatrzymać się i poszukać wewnętrznego spokoju, niezbędne jest zachowanie spójności między swoimi myślami, uczuciami, mową i czynami.
Najczęściej mówimy o szczęściu w formie przeszłej. Wiem, że kiedyś byliśmy szczęśliwi, ale nie potrafimy go dostrzec w bieżącej chwili. Zgodnie z psychologią pozytywną, szczęście składa się z trzech komponentów:
- często występujące pozytywne uczucia
- rzadko występujące negatywne uczucia
- zadowolenie z życia na wysokim poziomie
Możemy zatem założyć, że jeśli w naszym życiu jest dużo radości i mało smutku oraz czujemy się zadowoleni to powinniśmy być szczęśliwi. Jak z wieloma rzeczami, ta definicja jest tylko modelem. Faktyczne poczucie szczęścia jest indywidualne i zależne od wielu czynników.
Sami najlepiej wiemy, co sprawia, że czujemy się lepiej i mamy chęć do działania. Jeśli spotyka nas niemiła sytuacja, poprawiamy sobie humor w unikalny, charakterystyczny dla nas sposób.
Czy emocje można kontrolować?
Według jednych naukowców tak, według innych nie. To co na pewno można robić z emocjami to je rozpoznawać. Zdolność do rozumienia emocji własnych i innych to inteligencja emocjonalna. Jeżeli potrafimy nazwać uczucia jakie nami targają, możemy łatwiej na nie odpowiedzieć. Świadomość emocji wpływa na sposób w jaki je odczuwamy. Możemy dobrać najbardziej efektywną reakcję.
Naucz się sobie odpuszczać
Odpuszczanie sobie to skupienie się na życiu w teraźniejszości. To umiejętność zatrzymania się, rozejrzenia i dostrzeżenia nawet drobnych rzeczy, które powodują uśmiech.
Jesteś wtedy szczery sam ze sobą, na temat tego, co jest dla ciebie najlepsze. Co pozwala ci osiągać cele, a co tylko przeszkadza. Możesz się skoncentrować na swoich aspiracjach i przemyśleć jakie zasoby pozwolą ci osiągnąć sukces.
Nie musisz się bać wycofania, bo jest tylko chwilowe. Analizowanie swoich emocji wyma gaczasu i skupienia. Tylko wtedy może dać efekty.
Co pomoże ci w tym procesie?
1. Skup się na pozytywach
Choć może się to na początku wydawać trudne, zamieniaj negatywy w pozytywy. Znasz siebie najlepiej. Doskonale wiesz, co jest twoją mocną stroną. Unikaj pogrążania się w porażce. Popełniłeś błąd? Zdarza się. Teraz zastanów się, co może cię uchronić przed podobnym w przyszłości.
2. Naucz się przenosić uwagę
Ruminacje, czyli natrętne myśli mogą prowadzić do dużych frustracji. Jeżeli myśl o jakiejś negatywnej sytuacji zaprząta twoją głowę – przenieś swoją uwagę na coś innego. Skup się innym zadaniu. W ten sposób dasz sobie odpocząć.
3. Medytuj
Umiejętność uspokajania oddechu i oczyszczania umysłu pozwoli ci zapanować nad każdą sytuacją. Trenuj codziennie, a zobaczysz jak wiele zyskasz.