Starożytne chińskie przysłowie głosi "uważaj, co myślisz". W idealny sposób wyraża to znaczenie naszego myślenia i wpływ na samopoczucie. Na początku tego stulecia naukowcy zdołali odkryć, co dzieje się w naszym mózgu kiedy myślimy pozytywnie lub negatywnie. Niezależnie do tego, jak trudne wydają się być codzienne sprawy, to mamy wpływ na nasze myśli, a to determinuje nastawienie i samopoczucie.
Eksperyment pokazujący magię pozytywnego myślenia
Kilka lat temu w dużej instytucji finansowej przeprowadzono pewien eksperyment. Pierwszej grupie pracowników przez tydzień pokazywano krótkie filmy na temat wysokiej szkodliwości stresu. Druga grupa natomiast oglądała filmy o innym przesłaniu - prezentujące to, że stres przekłada się na wyższą wydajność w pracy, a także pomaga w nauce. Jakie były efekty eksperymentu?
U uczestników eksperymentu, którzy trzy razy w tygodniu oglądali trzyminutowe filmy o pozytywnym oddziaływaniu stresu, zaobserwowano dużo mniej problemów zdrowotnych oraz lepsze wyniki w pracy w porównaniu z tymi pracownikami, którzy oglądali filmy mówiące o tym, że stres jest czymś negatywnym. – wyjaśnił Marc Brackett.
Jak każdej innej zdolności, pozytywnego myślenia możemy się nauczyć. Wystarczy budowanie nawyku poprzez codzienną praktykę. Jak tego dokonamy?
Stosuj przeciwieństwa
Szkodliwe przekonania na temat siebie bądź otaczającego nas świata są częścią składową negatywnego myślenia. Sposobem na to jest tworzenie odwrotności do przykrych myśli, np zamiast myśleć "nic mi się nie udaje" pomyśl "dziś mi się to udało" lub "jestem w tym coraz lepsza". Wkrótce efekty powinny być zauważalne.
Wyrażaj wdzięczność
Warto skupić się na pozytywach. Codziennie wieczorem wspominaj nawet drobne sukcesy i powodzenia. Ciesz się nimi, nie rozpamiętuj niepowodzeń. Znajdź co najmniej kilka pozytywnych rzeczy, które przydarzyły się w ciągu dnia.
Karm umysł pozytywami i radością
Nasz umysł chłonie informacje jak gąbka. Tak jak nie czujemy się dobrze fizycznie po zjedzeniu czegoś szkodliwego, tak samo nasz umysł jest bardzo obciążony nasiąkaniem negatywnym przekazem. Szukajmy dobrych informacji, rezygnując z przytłaczających treści lub filmów pełnych przemocy.
NB