7 zachowań rodziców, przez które niszczą życie swoich dzieci

Wychowanie dziecka nie jest łatwym zadaniem. Rodzice sami uczą się na podstawie prób i błędów, jako że nie dostają specjalistycznego podręcznika do wychowywania dzieci. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że niektóre zachowania rodziców są toksyczne, przez co niszczą życie swoich dzieci. Jakie zachowania lepiej jest zatem unikać?

Krytyka za negatywne emocje

Każdy z nas posiada pozytywne i negatywne emocje, które musimy wyrzucić z siebie. Tak samo dzieje się z dziećmi, które dopiero uczą się kontrolować to, co dzieje się w ich sercu. Karanie i krytykowanie za to, że dziecko płacze, jest złe lub smutne, uczy je jedynie, aby ukrywać swoje emocje. To następnie sprawia, że dziecko przez lata trzyma w sobie te wszystkie negatywne emocje, które z czasem i tak będzie musiało z siebie wyrzucić, co może być nieprzyjemne w konsekwencjach.

Zastraszanie

Dzieci każdego dnia poznają świat na wiele sposobów. Potrzebują do tego odwagi i wsparcia ze strony rodziców. Kiedy jednak rodzic straszy dziecko różnymi konsekwencjami, wtedy maluch zaczyna odczuwać niepokój i strach. To sprawia, że zaczyna bać się odkrywać świat i przestaje czuć się bezpiecznie w miejscu, w którym powinien czuć się najlepiej. Takie zachowanie może skończyć się tym, że w dorosłym życiu dziecko nie będzie w stanie się odnaleźć i wszystkiego będzie się lękać.

Warunkowa miłość

Niektórzy rodzice okazują wiele czułości i miłości dziecku, które osiąga sukcesy. Ich nastawienie zmienia się jednak w momencie, kiedy ich pociecha zrobi coś źle lub coś mu nie wyjdzie. To uczy dziecko, że musi zasłużyć sobie na miłość rodzica, a w dorosłym życiu na miłość partnera.

Nieustanna krytyka za błędy

Dziecko ciągle się uczy. Poznaje swoje mocne i słabe strony, umiejętności i możliwości. Wszystko dzieje się na zasadzie prób i błędów. Bardzo dobrze jest rozmawiać i pokazywać różne sposoby rozwiązywania problemów. Wskazywać gdzie popełniło się błąd i pomagać w naprawianiu tego. Niemniej jednak nieustanna krytyka za każde potknięcie sprawia, że dziecko zaczyna tracić wiarę w samego siebie.

Decydowanie za dzieci

Fakt, niektóre sprawy nie powinny podlegać decyzjom dzieci. Niektóre jednak sytuacje sprawiają, że to zdanie dzieci powinno liczyć się najbardziej. Kiedy rodzic jednak ciągle podejmuje za nie decyzje, sprawia to, że dziecko traci swoje własne przekonania oraz przestaje wierzyć w siebie. W późniejszych latach dorosłe już dziecko nadal nie będzie w stanie podjąć własnej decyzji i będzie potrzebowało do tego rodziców lub kogoś innego.

Obwinianie

Sfrustrowanym rodzicom zdarza się przelewać swoje emocje na dzieci. Obwiniają je o rzeczy, które nigdy nie zrobiły i z którymi nie mają nic wspólnego. To sprawia, że dziecko traci swoje poczucie własnej wartości oraz w dorosłym życiu ponoszą odpowiedzialność za problemy i błędy innych.

Za duża swoboda

Dzieci, nad którymi nikt nie ma żadnej kontroli, nie znają pewnych granic i zasad. Sprawia to, że nie mają świadomości o konsekwencjach swoich działań. Podarowanie możliwości poznawania świata jest bardzo dobrym krokiem, ale we wszystkim powinna mieć miejsce pewna kontrola, która nauczy dziecko pewnych zasad. Dzięki temu mogą prawidłowo się rozwijać – w zgodzie z rówieśnikami i otaczającym ich światem.

Udostępnij: