Surowa prawda – fakty, do których boimy się przyznać

Codziennie spotykamy różne sytuacje, które wymagają od nas pewnych reakcji. W tych momentach jednak zapominamy o pewnych faktach, które są surowe, ale mogą nam pomóc w niejednej sytuacji. Przyznanie się do nich sprawi, że łatwiej nam będzie odnaleźć się w otoczeniu oraz będziemy mogli być sobą.

Zadawaj pytania, jeśli nie rozumiesz

Każdy ma prawo czegoś nie wiedzieć lub nie rozumieć. Jeśli jednak nie będziesz zadawać pytań, to pozostaniesz w tym samym punkcie niewiedzy. Nie oczekuj, że ktoś się domyśli. Nie obwiniaj, jeśli ktoś od razu do końca czegoś nie wytłumaczy. W twoim interesie leży, aby uzupełnić informacje, które potrzebujesz.

Poproś, jeśli coś chcesz

W tej sytuacji jest podobnie jak przy uzupełnianiu wiedzy. Ludzie nie są w stanie czytać w myślach. Nie potrafimy domyślić się, co chodzi ci po głowie, a więc jeśli czegoś chcesz, to po prostu o to poproś. Zdziwisz się, jak wiele rzeczy stanie się znacznie łatwiejsze i unikniecie niepotrzebnych nieporozumień.

Czasami warto odpuścić kłótnię

Musimy nauczyć się, jakie konflikty wymagają większego zaangażowania. Kłócenie się o nieistotne rzeczy sprawia jedynie, że szkodzimy swojemu zdrowiu. Nie zawsze trzeba mieć ostatnie zdanie. Czasami wygranym jest ten, kto potrafi odpuścić.

Ludzie mają różne opinie

Nie ma nic złego w posiadaniu swojej własnej opinii. Każdy posiada inne doświadczenia, przekonania i wiedzę. Ich punkt widzenia może różnić się od twojego, ale mają do tego prawo. Zaakceptuj zatem, że opinie się różnią.

Nie jesteś winny

Nie jesteś nikomu winny wyjaśnień. Nie jesteś nikomu winny przysługi. Nie jesteś nikomu nic winny. Masz prawo podejmować własne decyzje, bez wcześniejszego wyjaśniania lub późniejszego tłumaczenia się. Masz prawo podążać swoim życiem bez przekonania, że jesteś komuś coś winien.

Nie bój się dostrzec szczęścia

Bez względu na to, w jakim momencie życia obecnie się znajdujemy, wszędzie jesteśmy w stanie dostrzec coś dobrego i pozytywnego. Wystarczy jedynie trochę szerzej otworzyć oczy. Skupianie się na negatywnych elementach naszego życia sprawia jedynie, że przestajemy czerpać przyjemność z najmniejszych rzeczy.

Przyznaj się do błędu

Szukanie wymówek lub zrzucanie odpowiedzialności na innych doprowadza nas do ciemnej uliczki. Przez takie zachowanie nie jesteśmy w stanie nauczyć się czegoś nowego. Nie zdobywamy doświadczenia oraz przestajemy się rozwijać. Nie bój się zatem przyznać do błędu. Dzięki temu stajesz się odpowiedzialną i dojrzałą osobą.

Problem jest duży tylko w twojej głowie

To nasz umysł decyduje, jak duży problem posiadamy. Jeśli dajemy ponieść się emocjom, to problem będzie wydawał się ogromny. Kiedy jednak na trzeźwo podejdziemy do sytuacji i zaczniemy na spokojnie szukać rozwiązania, to szybko po problemie nie będzie ani śladu.

Udostępnij: