Poświęcenie - kiedy warto się poświęcać

Poświęcenie często kojarzymy z największym aktem altruizmu jaki tylko może istnieć. Nie zastanawiamy się jednak czy i kiedy w ogóle je stosować. W związku z tym trzeba postawić sobie jasne, aczkolwiek trudne do interpretacji pytanie: kiedy warto się poświęcać?

Kiedy warto 

Poświęcać się warto wtedy, kiedy przyniesie to pozytywny skutek nie tylko dla najbliższego otoczenia, ale i dla nas, ponieważ to nasza inicjatywa wpływa na to czy coś się powiedzie, czy też nie. To my posiadamy władzę nad tym, kiedy okażemy poświęcenie i zaprzemy się samych siebie dla słusznej sprawy. Przy świadomości, że osoba, dla której się poświęcimy, nie puści tego czynu od razu w niepamięć, także możemy dokonać tego bohaterskiego czynu. Nie dość, iż da nam to satysfakcję to jeszcze wdzięczność do końca życia – o ile się uda. Poświęcenie warto wykazać także w sprawie indywidualnej. W sumie można by rzec, że to w takiej sprawie takowy czyn jest naprawdę ważny i coś warty. Zawsze docenimy samych siebie, nawet jeśli zawiedziemy, poświęcając się dla jakiejś sprawy – ważnej dla nas.

Kiedy nie warto 

Poświęcać się nie warto wtedy, kiedy zauważymy, że akt naszego ryzyka nie został przez nikogo doceniony, a wręcz zapomniany i odrzucony. Niestety, ale czasami dopiero po takich okolicznościach wiemy naprawdę, kiedy nie powinniśmy się poświęcać. Gdy wiemy, że osoba, której zamierzamy pomóc, tego nie doceni, również nie powinniśmy się poświęcać. Nie chodzi już nawet o sumienie, lecz o zwykły szacunek do samego siebie. Mimo wszystko wybór zależy od nas. Tutaj został tylko wskazany wzorzec, a wybór kiedy chcemy się poświęcić a kiedy nie, należy tylko do nas. Być może nie zawsze będziemy mieli z czegoś korzyść, jednakże wszyscy jesteśmy różni, inni oraz niepowtarzalni.

B.J

Udostępnij: