Wybrano Młodzieżowe Słowo Roku! Znamy wyniki plebiscytu!

To była już siódma edycja plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku. W wyniku pierwszego etapu konkursu, wyłoniono czterech kandydatów do głównej wygranej. Były to słowa „essa”, „Gilbert”, „slay”, „Kongo”. Dowiedz się, które z nich wygrało plebiscyt!

    „Essa”, „Gilbert”, „Slay”, czy „Kongo”?

    W głosowaniu na Młodzieżowe Słowo Roku wyłoniono najpopularniejsze i najciekawsze wyrażenie, określenie bądź słowo, które wpisało się na stałe w młodzieżowe słownictwo. O najpopularniejsze słowo używane przez polską młodzież, walczyły cztery wyrażenia:

    „Essa”

    To słowo wyraża poczucie spełnienia, pozytywne nastawienie do życia, czy po prostu radość.

    „Slay”

    To wyrażenie podobne do „essa”. Używane do wyrażenia zachwytu lub podziwu.


    „Gilbert”

    Wyrażenie odnosi się do geniusza lub prawdziwego mistrza. Oznacza  kogoś bardzo uzdolnionego o przenikliwym i mądrym spojrzeniu na świat.

    „Kongo”

    Tym wyrażeniem możemy opisać nieprzyjemne zdarzenie, czy niecodzienną sytuację w naszym życiu, która oddziaływała na nas negatywnie.



    „Essa” Młodzieżowym Słowem Roku 2022

    Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku 2022 został rozstrzygnięty. Wygrało słowo „essa”! Przewodnicząca jury plebiscytu  prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK, wyjaśniła:

    Trudno nie cieszyć się, gdy zwyciężyło słowo radosne, pełne entuzjazmu i luzu. "Essa" jest jak młodzież - różnorodna i niepoddająca się szablonowym definicjom, ale za to spontaniczna i ekstatycznie emocjonalna. Okrzyk essa towarzyszy zarówno zwycięzcom gier internetowych, jak i tym komentującym w ten sposób dobrą ocenę lub każde pozytywne doświadczenie. "Essą" można się też pozdrawiać, witać lub żegnać - "Essa z tobą!" 

    Wyróżniono słowo „odklejka”

    Prof. Wileczek dodała, że jury w tym roku postanowiło przyznać swoją nagrodę i wyróżnić słowo „odklejka". Co ono oznacza?

    Jak tłumaczy przewodnicząca jury plebiscytu:

    Słowo to oznacza stany, ewentualnie osoby, które są oderwane od rzeczywistości i ten aspekt dotyczy nie tylko zachowania, samopoczucia, ale też oceny wypowiadanych treści. "Odklejkę" ma bowiem każdy, kto nie jest wystarczająco "przyklejony do rzeczywistości", wskutek czego "za bardzo odpłynął w krainę marzeń i żyje w swoim świecie".

    Te słowa zwyciężyły w ubiegłych latach

    Przypomnijmy, że w ubiegłych edycjach plebiscytu zwycięzcami zostawały takie wyrażenie jak: „śpiulkolot” (2021), „alternatywka” (2019), „dzban” (2018), „xD” (2017), czy „sztos” (2016).

    ZOBACZ TAKŻE: Kobiety o tych imionach osiągną w życiu sukces. To prawdziwe lwice

    Udostępnij: