Statystyki są zatrważające! 8% dzieci doznało przemocy fizycznej lub psychicznej ze strony osoby dorosłej spoza rodziny. Aż 7% dzieci doznało wykorzystania seksualnego. Jak chronić dzieci przed przemocą? Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę ma na to pomysł!
Katarzyna Katana z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wskazuje, że w Polsce aż 8 proc. dzieci doznało przemocy fizycznej lub psychicznej ze strony osoby dorosłej spoza rodziny. Z kolei 7 proc. dzieci doznało wykorzystania seksualnego. Poza tym często przemoc jest niewykrywalna w miejscach w których teoretycznie dzieci powinny być bezpieczne, jak np. żłobki, czy kluby sportowe.
"Często jest niewykrywana lub pomijana"Autorzy raportu wskazują:
Przemoc wobec dzieci w miejscach, gdzie powinny być bezpieczne, jak kluby sportowe i żłobki jest często niewykrywana lub pomijana. (…) Obecnie nie istnieje w Polsce prawo obligujące podmioty, które zajmują się dziećmi, np. żłobki czy kluby sportowe, do podjęcia działań profilaktycznych, zmniejszających prawdopodobieństwo, że dziecko w ich murach zostanie skrzywdzone, a jeżeli do tego dojdzie, że nie pozostanie bez pomocy.
ZOBACZ TAKŻE: Przez TikToka ludzie wykupują ratujący życie lek! Chorzy biją na alarm: „jeżdżę po całej Polsce”
Przemoc fizyczna i psychiczna wobec dzieciChoć zakaz bicia dzieci został wprowadzony w Polsce w 2010 roku, to z danych wynika, że wciąż ponad połowa Polaków uważa, że „są sytuacje, że dziecku trzeba dać klapsa.”
Z raportu „Dzieci się liczą” opublikowanego przez wspomnianą wyżej fundację, wynika, że skala przemocy wobec dzieci jest ogromna. Aż 41 proc. dzieci doświadcza przemocy ze strony bliskich dorosłych, a 57 proc. ze strony swoich rówieśników.
Najczęstszą formą przemocy ze strony dorosłych są klapsy i bicie ręką (44%). 6% dorosłych przyznaje się do bicia dzieci pasem, 4% do szczypania, ciągnięcia za włosy lub ucho, a 3% do uderzyło dziecko w twarz.
Jak chronić dzieci przed przemocą?Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, wystosowała apel do rządu, aby zwrócili uwagę na rozwiązania chroniące dzieci przed przemocą. Autorzy raportu apelują, aby wzorem innych krajów wprowadzić wyspecjalizowane służby ochrony dzieci oraz prawny wymóg ich wdrożenia we wszystkich miejscach, w których dzieci przebywają.