Lek o nazwie Ozempic stał się popularny nie tylko wśród osób chorujących na cukrzycę. Przez to, że w niektórych krajach zyskał na popularności, gdyż używa się go również do leczenia otyłości, Polacy masowo wykupują go, mimo iż nie mają wskazań do jego stosowania. Niestety przez to zaczyna brakować go w aptekach. Wszystko przez niebezpieczny trend bijący popularność na Tik Toku.

Lek Ozempic to środek dostępny na receptę, którego głównym założeniem jest zmniejszenie podwyższonego stężenia glukozy we krwi. Lek zaliczany jest do peptydów, działa na trzustkę, sprawiając, że zmniejsza się wydzielanie insuliny. W Polsce stosowany jest w leczeniu cukrzycy typu 2 i otyłości.

Okazuje się, że w niektórych krajach stosowany jest on wyłącznie w leczeniu otyłości, jednak warto dodać, że wówczas lekarze przepisują inne dawki leku.

W krajach Unii Europejskiej oraz w Stanach Zjednoczonych lek ten także funkcjonuje dla pacjentów przy leczeniu samej otyłości. Są to jednak inne dawki leku. W Polsce został on wprowadzony wyłącznie dla pacjentów z cukrzycą i otyłością, bo na rynku polskim są tylko dawki przeznaczone dla leczenia cukrzycy — wyjaśnił dr Jacek Walewski, diabetolog z Centrum Medycznego Damiana.

Między innymi po tym, jak Elon Musk pochwalił się swoją odchudzoną sylwetką i przyznał, że w rzuceniu kilkunastu kilogramów pomógł mu właśnie ten lek, Internet „oszalał”.

Braki w dostępności leku Ozempic

Jedną z substancji aktywnych leku Ozempin jest semaglutym, który hamuje apetyt.

Gdy głośno zrobiło się w sieci o leku, który w Polsce stosowany jest w leczeniu cukrzycy, ludzie masowo zaczęli wykupywać go z aptek. Warto podkreślić, że to, jakim zainteresowaniem cieszy się on wśród internautów, widać chociażby po tym, jak często jego nazwa wyszukiwana jest na TikToku (już ponad 439 mln wyświetleń).

Chociaż lek w Polsce dostępny jest na receptę i przepisywany powinien być przez lekarzy wyłącznie we wskazanym przez niego celu, fakty okazują się inne. W przeciągu ostatnich kilku miesięcy Ozempicu zaczęło brakować w aptekach. Ludzie, którzy stosują go w leczeniu cukrzycy, która warto dodać nieleczona może być chorobą śmiertelną, szukają miejsc, w których można dostać lek, nie raz jeżdżąc po całej Polsce.

TikTok oszalał, a ja jeżdżę po całej Polsce, żeby kupić lek dla taty, bo pojawia się w aptekach niewiele i rozchodzi się w mgnieniu oka.

Znam osobę ze wskazaniem medycznym do zażywania tego leku, nie może go nigdzie dostać, sprawdza x razy dziennie internet, czy może gdzieś w aptece się nie pojawił – komentują internauci w sieci

Zobacz także: „Skok śmierci”: Nowy trend bije rekordy popularności w sieci

źródło: medonet.pl

Udostępnij:

Sklep