Życie w najbardziej wysuniętym na północ mieście na Ziemi nie jest łatwe… Mała ilość światła słonecznego, noce polarne, ekstremalnie niskie temperatury dochodzące do -50 stopni Celsjusza, mnóstwo zanieczyszczeń… to codzienność w Norylsku. To rosyjskie miasto nazywane jest też najbardziej depresyjnym miejscem na Ziemi!
Najzimniejsze, najbardziej zanieczyszczone i najbardziej depresyjne miasto świata. To krótki opis Norylska, rosyjskiego miasta, będącego jednym z najbardziej wysuniętych na północ miejsc na świecie, tuż za kołem polarnym. Zimą termometry pokazują tu nawet minus 55 stopni Celsjusza, a miasto pogrążone jest w nieustannych ciemnościach nocy polarnej. Zimny okres trwa tam około 280 dni w roku, z czego 130 dni obejmuje burze śnieżne. Te ekstremalne warunki pogodowe wpływają na wiele problemów u mieszkańców, jak niepokój, nerwowość, senność i depresję.
Miasto odcięte od świataMiasto leży w azjatyckiej części Rosji w Kraju Krasnojarskim, w Tajmyrskim Dołgano-Nienieckim rajonie. Zostało zbudowane w latach 30. XX wieku przez więźniów z radzieckich łagrów. I to oni stanowili większość jego mieszkańców, aż do 1955 roku.
Norylsk jest miastem niemal całkowicie odciętym od świata. Nie tylko ze względu na położenie około 300 km od Koła Podbiegunowego, w otoczeniu Gór Tałnachskich oraz nieprzebytej tundry. Ale też przez to, że jest tzw. miastem zamkniętym, a obcokrajowcy mogą je odwiedzić tylko za zgodą oddziału FSB.
Najbardziej skażone miejsce na ZiemiNorylsk jest bardzo rozwinięty przemysłowo, ma największe na ziemi złoża niklu, miedzi i palladu. Jest ośrodkiem hutnictwa i górnictwa metali nieżelaznych (niklu, kobaltu, platyny) oraz węgla kamiennego. Niestety, przez ogromną ilość zakładów i kopalni, jest również ekstremalnie zanieczyszczony. Trujące wyziewy z fabryk sprawiają, że nie ma czym oddychać. Rocznie z Norylska do atmosfery trafia ponad 2 mln ton gazów (głównie dwutlenku siarki, tlenków azotu, węgla oraz fenoli).
ZOBACZ TAKŻE: Mężczyźni o tym kolorze oczu nigdy nie zdradzą swojej kobiety!
Dodatkowo miasto jest jednym z najbardziej skażonych miejsc na Ziemi. Ilość dwutlenku siarki jest tak duża, że w promieniu 30 km od miasta prawie nie ma roślinności. Jagody, grzyby i inne leśne płody są toksyczne! W wywiadzie dla ABC News były pracownik fabryki Jewgienij Bielikow, mówił o tak silnych zanieczyszczeniach chemicznych w rzekach Daldykan i Ambaranya, że mają przez nie krwistoczerwoną barwę.
Niesamowicie trudne warunki życiaMieszkańcy Norylska muszą borykać się z bardzo wysokim zanieczyszczeniem. Na skutek skażenia środowiska, mieszkańcy dożywają średnio 59 lat, co oznacza, że średnia długość życia w Norylsku jest o 10 lat krótsza niż w innych regionach Rosji. Poza tym dwa razy częściej chorują na raka!