Jaki jest najszczęśliwszy kraj na świecie?

Organizacja Narodów Zjednoczonych przedstawiła najnowszy Światowy Raport Szczęścia. Wskazano w nim najszczęśliwsze kraje świata. Jaki kraj okazał się najlepszym miejscem do życia? Gdzie w zestawieniu znalazła się Polska?

  Najszczęśliwszy kraj świata?

  W Światowym Raporcie Szczęścia (World Happiness Report) używa się różnych czynników do określenia poziomu szczęścia mieszkańców danego kraju.

  Raport powstał w oparciu o sześć aspektów: PKB na głowę mieszkańca, długość życia w zdrowiu według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wsparcie społeczne, postrzeganą swobodę podejmowania decyzji życiowych, szczodrość, poziom postrzeganej korupcji. Na podstawie takich kryteriów, ustala się jak szczęśliwi są mieszkańcy danego kraju.

  Finlandia znów na pierwszym miejscu!

  Według opublikowanego ostatnio raportu, Finlandia zajmuje pierwsze miejsce jako najszczęśliwszy kraj na świecie! Co ciekawe, utrzymuje tę pozycję już od kilku lat! Tuż za Finlandią znalazły się Dania i Islandia. Zatem kraje nordyckie po raz kolejny są w czołówce rankingu.

  Autorzy raportu piszą:

  Finlandia nadal zajmuje pierwsze miejsce, już szósty rok z kolei, z wynikiem, którym znacznie wyprzedza pozostałe kraje.

  ZOBACZ TAKŻE: Żona Dawida Kubackiego walczy o życie! Skoczek przekazał dramatyczne informacje!

  Dlaczego właśnie Finowie są najszczęśliwsi?

  Frank Martela z fińskiego Uniwersytetu Aalto w rozmowie z magazynem Forbes, komentuje:

   Finlandia wydaje się wyróżniać ze względu na zdolność fińskiego systemu opieki społecznej do sprawienia, aby jej obywatele czuli się zaopiekowani. Kwestie, takie jak stosunkowo hojne zasiłki dla bezrobotnych i prawie darmowa opieka zdrowotna pomagają złagodzić źródła nieszczęścia, sprawiając, że w Finlandii jest mniej osób wysoce niezadowolonych ze swojego życia.

  Ranking najszczęśliwszych krajów na świecie:
  1. Finlandia
  2. Dania
  3. Islandia
  4. Izrael
  5. Holandia
  6. Szwecja
  7. Norwegia
  8. Szwajcaria
  9. Luksemburg
  10. Nowa Zelandia
  11. Austria
  12. Australia
  13. Kanada
  14. Irlandia
  15. Stany Zjednoczone
  16. Niemcy
  17. Belgia
  18. Czechy
  19. Wielka Brytania
  20. Litwa

  Polska daleko w tyle…

  Ocenie poddano łącznie 137 państw. Gdzie w tym zestawieniu znalazła się Polska? Nasz kraj zajął 39. pozycję, co stanowi nieznaczny awans w porównaniu z poprzednimi latami: w 2022 r. byliśmy na 48., a rok wcześniej na 51. miejscu.

  Biorąc pod uwagę badane aspekty poziomu szczęścia, Polacy najgorzej wypadają pod względem wolności w podejmowaniu kluczowych decyzji dotyczących własnego życia, a najlepiej pod względem wsparcia wśród przyjaciół i rodziny.

  Udostępnij: