Kiedy zmiana czasu na letni?

W Polsce już niedługo odbędzie się jedna z dwóch corocznych zmian czasu. Tym razem zegarki przestawimy o godzinę do przodu, co oznacza, że będziemy spać krócej. Przestawianie zegarków dwa razy w roku jest praktykowane od wielu lat. Ale dlaczego w ogóle musimy to robić?

Dlaczego przestawiamy zegarki?

Głównym powodem, dla którego przestawiamy zegarki, jest możliwość lepszego wykorzystania światła dziennego. Przesunięcie wskazówek o godzinę do przodu oznacza jedną godzinę więcej światła dziennego.

Pomysł wprowadzenia zmiany czasu pochodzi od Benjamina Franklina, który zauważył, że ludzie nie kładą się spać w zależności od zachodu słońca, ale o określonych godzinach. To z kolei generowało potrzebę korzystania ze sztucznego światła, co zwiększało koszty w gospodarstwach domowych.

Obecnie przestawienie zegarków praktykowane jest w prawie 70 krajach na świecie, w tym większości krajów europejskich z wyjątkiem Islandii, Rosji i Białorusi.

Kiedy zmiana czasu na letni?

W Polsce pojawiają się głosy, aby zrezygnować z przestawiania zegarków. Pomysł ten jest na tapecie polityków od wielu lat, a w marcu 2019 roku Parlament Europejski opowiedział się za regulacjami, które miałyby znieść zmianę czasu w krajach Unii Europejskiej. Jednak plan ten nie został zrealizowany z powodu pandemii i problemów gospodarczych. Zdaniem ekspertów zadanie to jest bardzo trudne, ponieważ w różnych krajach UE istnieją zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy przestawienia zegarków, a uwarunkowania geograficzne, gospodarcze i kulturowe w poszczególnych krajach są różne.

Warto wspomnieć, że do sejmu trafił projekt ustawy Koalicji Polskiej o zawieszeniu zmian czasu:

„Polska - również tak jak i inne kraje członkowskie UE - uważa, że z ekonomicznego punktu widzenia najważniejsze jest zachowanie harmonizacji w kwestii czasu pomiędzy państwami członkowskimi, głównie ze względu na konieczność takiej harmonizacji na jednolitym rynku UE. Tym samym, wszystkie kraje członkowskie - przy odstąpieniu od dwukrotnych w ciągu roku zmian czasu - musiałyby mieć czas konieczny na wypracowanie stanowiska co do tego jaki czas powinien obowiązywać w danym kraju w powiązaniu z tym, jaki czas będzie obowiązywał w danym regionie UE.”- mówiła wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska.

Póki co nadal obowiązuje zmiana czasu i niebawem czeka nas przestawienie zegarków o godzinę do przodu. Zmiana czasu na czas letni nastąpi 26 marca. Zegarki przestawią się z godziny 2:00 na 3:00 w nocy.

Udostępnij: