Przed nami majówka, jeden z najbardziej wyczekiwanych okresów w roku, uwielbiany przez Polaków! W tym roku wypada wyjątkowo korzystnie! Jeśli dobrze ją zaplanujemy, możemy zyskać aż 9 dni wolnego. Wiele osób ze względu na niepewną pogodę, szuka noclegów na ostatnią chwilę. Przez nieuwagę mogą paść ofiarami oszustwa! Policja ostrzega przed naciągaczami, którzy żerują na turystach!
W ostatniej chwili zdecydowałeś się na majówkowy wyjazd? Udało Ci się znaleźć ogłoszenie z bardzo tanim noclegiem? Myślisz, że masz szczęście! Uważaj, najprawdopodobniej to próba oszustwa! Policja ostrzega przed fałszywymi ogłoszeniami, których pełno tuż przed weekendem majowym.
Jak działają oszuści przed majówką?Portal Strefa Biznesu opisuje metody działania oszustów, którzy przed majówką zamieszczają fałszywą ofertę noclegu z niską ceną i atrakcyjnymi zdjęciami.
Policja podpowiada, jak uniknąć naciągaczy!Po kontakcie telefonicznym rzekomy właściciel prosi o przelanie zaliczki w celu potwierdzenia rezerwacji. Często kwota, której zażąda, może być dość wysoka w porównaniu do prawdziwych ofert. Po przelaniu środków kontakt zazwyczaj się urywa, a my pozostajemy bez pieniędzy i mieszkania.
Zanim zarezerwujemy nocleg na majówkowy wyjazd, warto pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą uchronić się przed oszustami. Portal Strefa Biznesu przekazuje rady Policji:
w pierwszej kolejności zweryfikować dane adresowe, dzwoniąc np. do pobliskiego lokalu usługowego. Można również sprawdzić, czy budynek istnieje, korzystając z narzędzia Google Maps.
Nie sugerujmy się opiniami: Nie sugerujmy się opiniami zadowolonych klientów dostępnymi na stronie internetowej obiektu – w przypadku oszustwa są one spreparowane.
ZOBACZ TAKŻE: Kobiet o tych imionach najbardziej boją się mężczyźni
O czym jeszcze trzeba pamiętać?Policja podpowiada, jak uniknąć naciągaczy:
najlepiej korzystać z oficjalnych stron pensjonatów, hoteli lub witryn, skupiających zweryfikowanych ogłoszeniodawców. Naszą uwagę powinna zwrócić też rozmowa z właścicielem obiektu. Jeśli dana osoba chce jak najszybszej zapłaty, najlepiej całej kwoty, to powinno wzbudzić nasze podejrzenia.
Ważne też, by pamiętać o tej zasadzie:
Zaliczkę należy natomiast wpłacić bezpośrednio na konto bankowe, bez korzystania z BLIK-a czy innych metod płatności. Najlepiej poprosić o wystawienie paragonu, rachunku czy faktury za przekazaną zaliczkę.