Koronacja Karola III. Znamy szczegóły uroczystości!

Trwa wielkie odliczanie do koronacji króla Karola III. Dzisiejsza uroczystość będzie pierwszą od ponad 70 lat! Dowiedz się, gdzie i kiedy oglądać koronację brytyjskiego monarchy!

  Koronacja króla Karola III

  Choć Karol objął tron z chwilą śmierci królowej Elżbiety, 8 września 2022 roku, to uroczysta koronacja odbędzie się właśnie dzisiaj. Poprowadzi ją arcybiskup Canterbury w Opactwie Westminsterskim. Uroczystości w Londynie rozpoczną się o godzinie 11:00 czasu lokalnego (12:00 polskiego czasu). Poniżej więcej szczegółów uroczystości!

  Gdzie oglądać koronację Karola III?

  Wydarzenie będzie oczywiście relacjonowane na antenie BBC, natomiast w Polsce emisję zaplanowały już największe kanały informacyjne. Transmisję z koronacji Karola III obejrzycie na żywo na antenie TVN24.

  ZOBACZ TAKŻE: Nie żyje Dziadek Józek. Słynny TikToker walczył z rakiem

  Znamy szczegóły uroczystości

  Uroczystości koronacyjne rozpoczną się procesją z Pałacu Buckingham do Opactwa Westminsterskiego. Karol i Camilla pojadą tam karocą zamówioną z okazji 60-lecia panowania Elżbiety II. Za karetą podąży 200 żołnierzy z reprezentacyjnego regimentu brytyjskiej armii. Procesja dotrze do Opactwa koło godz. 12:00.

  Karol będzie składał przysięgę na Biblię, a na tronie zasiądzie z królewskimi regaliami: Kamieniem Przeznaczenia ze Szkocji i walijskim krzyżem. Zostanie namaszczony olejem krzyżma i pobłogosławiony przez arcybiskupa Westminsteru.

  Na jego głowie spocznie wyjątkowa korona św. Edwarda z 1661 roku, z kolei królowa Camilla otrzyma koronę, jaką niegdyś nosiła królowa Maria Teck, babcia królowej Elżbiety.

  Na uroczystości pojawi się blisko 2 tysiące osób. Z kolei na ulicach Londynu odbędzie się parada, w której weźmie 6 tysięcy żołnierzy. Dodatkowo w tym dniu będzie można podziwiać pokazy lotnicze z udziałem 60 jednostek należących do RAF-u i Marynarki Wojennej, a także salwy armatnie w okolicach Tower.

  Po zakończeniu ceremonii król Karol III wraz z Camillą pojawią się na balkonie królewskiej rezydencji, aby pozdrowić tłum poddanych i zaprezentować się zebranym.

  Karol III 40. koronowanym monarchą Wielkiej Brytanii

  Po raz ostatni podobne wydarzenie zorganizowano ponad 70 lat temu, gdy na tron wstępowała królowa Elżbieta II. Karol zostanie 40. koronowanym monarchą Wielkiej Brytanii, a jego żona Camilla oficjalnie zostanie ogłoszona królową.

  Brytyjski monarcha będzie panował w 15 spośród 56 państw Wspólnoty Narodów. Karola III za swojego króla uznają tzw. commonwealth realms (królestwa wspólnotowe) do których należą: Zjednoczone Królestwo, Nowa Zelandia, Kanada, Australia, Jamajka, Antigua i Barbuda, Bahamy, Belize, Grenada, Papua Nowa Gwinea, Wyspy Salomona, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny oraz Tuvalu.

  Udostępnij: