Nie ma wątpliwości, że media społecznościowe mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne, samoocenę i poczucie własnej wartości. Szczególnie narażeni na to są najmłodsi! Z najnowszego sondażu wynika, że ponad 75% Polaków jest za jakąś formą zakazu korzystania z mediów społecznościowych przez osoby niepełnoletnie, bez zgody rodziców bądź opiekunów prawnych. Czy w Polsce zostaną wprowadzone limity odnośnie korzystania z social mediów? Odpowiadamy!
Nie od dziś wiadomo, że media społecznościowe mogą negatywnie wpływać na wiele aspektów naszego zdrowia psychicznego. Przez kreowanie fałszywego obrazu rzeczywistości i zniekształcanie realnego świata przyczyniają się do problemów z samooceną i poczuciem własnej wartości. Szczególnie narażeni są na to najmłodsi, którym czasem trudno odróżnić, co jest prawdą, a co internetową fikcją.
Jeden ze współautorów przeprowadzonego badania, psycholog Michał Murgrabia z platformy ePsycholodzy.pl mówi:
Nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych może powodować poczucie samotności i wzmagać izolację. Tak się dzieje zwłaszcza, kiedy młoda osoba woli scrollowanie treści zamiast spotkań ze znajomymi w realnym świecie. Ponadto poczucie własnej wartości, które budowane jest często poprzez porównywanie się z innymi, może być zaniżone z powodu nieadekwatnego do rzeczywistości obrazu siebie oraz obserwowanych osób. Są przecież ludzie, którzy próbują pokazać się w sieci. Wstawiają więc zdjęcia, które często są odpowiednio retuszowane i komponowane, by wzbudzić większe zainteresowanie i pokazać prestiż.
ZOBACZ TAKŻE: 800 plus będzie wypłacane od czerwca? Już wiadomo!
Social media nie dla dzieci? Polacy są ZA!Platforma UCE Research przeprowadziła badania dla portalu epsycholodzy.pl. Dotyczyły zakazu korzystania z mediów społecznościowych przez dzieci i młodzież bez zgody rodziców.
Dzieci i młodzież wymagają ochrony w tym zakresiePonad 75% Polaków popiera jakąś formę zakazu korzystania z social mediów przez osoby niepełnoletnie bez zgody rodziców bądź opiekunów.
Niecałe 28% respondentów uważa, iż ww. zakaz trzeba zastosować tylko w stosunku do osób poniżej 13. roku życia. Z kolei nieco ponad 23% ankietowanych opowiada się za ograniczeniem dla użytkowników poniżej 15. roku życia.
Jedynie 10% respondentów stwierdza, że nie powinno być w ogóle tego typu obostrzeń.
Michał Pajdak, współautor badania z platformy ePsycholodzy.pl, alarmującym zjawiskiem jest fakt, że ponad 3/4 Polaków oczekuje jakiegoś zakazu:
To wyraźnie wskazuje na potrzebę uregulowania prawnego tego zakresu naszego życia. Polacy widzą poważną potrzebę ochrony dzieci i młodzieży przed tego typu zjawiskami.
Co o tym myślicie? Czy taki zakaz powinien pojawić się w Polsce?