Dzisiejszej nocy będziemy świadkami spektakularnego zjawiska astronomicznego. Przed nami deszcz meteorów z roju Camelopardalidów. Już dziś osiągną swoje maksimum, tym samym zapewniając wszystkim niezapomniane wrażenia. Kiedy i jak obserwować spadające gwiazdy? Jest tylko jeden warunek, który musi być spełniony, aby móc cieszyć się tym widokiem!
Noc spadających gwiazd to nie lada gratka nie tylko dla miłośników astronomii. Wszyscy, którzy chcą obserwować deszcz meteorów, dziś mają wyjątkową okazję. Warto to zrobić, ponieważ Camelopardalidy, znajdujące się w pobliżu konstelacji Żyrafy, są jednym z ciekawszych rojów meteorów na niebie! Już dzisiejszej nocy z 23 na 24 maja, osiągną swoje maksimum, tym samym zapewniając wszystkim niezapomniane wrażenia.
ZOBACZ TAKŻE: Żaden mężczyzna nie oprze się kobiecie, która posiada te cztery cechy charakteru
Czym są Camelopardalidy?Jak podaje serwis bryk.pl:
Kiedy i gdzie możemy obserwować deszcz meteorów?Camelopardalidy to rój meteorów, którego radiant (miejsce, z którego wybiegają meteory) znajduje się w okolicach gwiazdozbioru Żyrafy. Ich nazwa pochodzi od rzymskiej nazwy żyrafy – Camelopardalis. Żyrafa to 18. co do wielkości gwiazdozbiór okołobiegunowy nieba północnego, znajdujący się pomiędzy Gwiazdą Polarną a Woźnicy. Sąsiaduje z gwiazdozbiorami Smoka, Małej Niedźwiedzicy, Cefeusza, Kasjopei, Perseusza, Woźnicy i Rysia. Najjaśniejszą gwiazdą konstelacji jest Beta Camelopardalis.
Aby zaobserwować ten spektakularny widok, wcale nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, ani wielu umiejętności. Choć może przydać nam się lornetka! Najlepiej udać się w oddalone od świateł miejskich miejsce.
Warto pamiętać, że deszcz meteorów będzie można zobaczyć jedynie przy bezchmurnym niebie, dlatego widoczność spadających gwiazd zależeć będzie od pogody. Podkrrślamy, kluczowa jest dobra pogoda, to znaczy: niezachmurzone niebo i brak opadów. Jeśli tym razem nie uda się nam zobaczyć spadających gwiazd, kolejne okazje już niebawem!
Noce spadających gwiazd w 2023 rokuW tym roku będzie jeszcze wiele okazji, podczas których można obserwować te niesamowite zjawiska. Spadające gwiazdy zobaczymy m.in.:
- 28 lipca - Południowe delta Akwarydy
- 12 sierpnia - Perseidy
- 8 października - Drakonidy
- 21 października - Orionidy
- 5 listopada - Taurydy
- 12 listopada - Północne Taurydy
- 18 listopada - Leonidy
- 14 grudnia - Geminidy
- 23 grudnia - Ursydy