Podatek od KOTA! Kto musi go zapłacić?

Nie tak dawno w mediach zrobiło się głośno na temat podatku od psa. Zaznaczmy, że każda gmina ma prawo wprowadzenia podatku od tego czworonoga, jednak mało kto wiedział, że to samo tyczy się kotów. Okazuje się, że w niektórych przypadkach za tego czworonożnego przyjaciela także należy zapłacić konkretną sumę. Poznajcie szczegóły.

Opłaty lokalne rządzą się swoimi prawami. Zaliczają się do nich m.in. opłata miejscowa, opłata targowa, uzdrowiskowa, czy reklamowa. Jest także opłata za posiadanie psa, która wynosi maksymalnie 150,93 zł rocznie od jednego czworonoga.

Posiadanie zwierząt to nie tylko przyjemność, ale także obowiązek. Na mapie Polski są gminy, które zdecydowały się pobierać podatek od posiadania psa, jednak należy to do rzadkości. W większości miejscowości opłata za psa nie jest wymagana. Jak wygląda to w przypadku kotów? Kto ma obowiązek płacenia podatku od posiadania kota?

Kto musi zapłacić podatek od kota?

Według przepisów za posiadanie psa niektórzy właściciele muszą zapłacić podatek w wysokości ponad 150 zł rocznie. W przepisach nie ma jednak mowy o podatku od drugiego czworonoga, który często zamieszkuje w polskich domach i gospodarstwach. Jak zauważył jeden z portali, każde zwierzę po nabyciu jest traktowane jako przedmiot. Tym samym za wejście w jego posiadanie powinniśmy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.

W świetle prawa kot czy inne zwierze przy nabyciu traktowane są jak przedmioty. Powinniśmy więc zapłacić za nie podatek od czynności cywilnoprawnych, podobnie jak za samochód czy mieszkanie.

Jak wygląda to w praktyce?

Istotna jest wartość zwierzęcia. Tym samym wszelkie dodatkowe opłaty dotyczą jedynie rasowych kotów, a obowiązek jej uiszczenia jest wymagany od tysiąca złotych.

W wypadku wskazanej kwoty 1 tysiąca złotych, 2 procent to równe 20 złotych - podaje portal Interia.

Osoby, które są posiadaczami rasowych czworonogów mogą zostać zwolnieni od opłaty, kiedy kupili kota od sprzedawcy, który wystawił im fakturę VAT.

ZOBACZ TAKŻE: Najniższa krajowa w 2024 roku- wiemy, ile może wynosić!

Udostępnij: