"Droga do emerytur stażowych jest otwarta". Niższy wiek emerytalny w Polsce?

Przed wyborami PIS wraca do pomysłu obniżenia wieku emerytalnego w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił: "Droga do emerytur stażowych jest otwarta". Co to oznacza w praktyce?

  Nowe obietnice PIS. Niższy wiek emerytalny w Polsce?

  Choć prezes PiS Jarosław Kaczyński jeszcze kilka miesięcy temu mówił o tym, że "w tej chwili nas na to jeszcze nie stać", to Rząd w tym tygodniu zapowiedział odmrożenie projektu w sprawie emerytur stażowych. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił: "Droga do emerytur stażowych jest otwarta"! Czy to oznacza obniżenie wieku emerytalnego w Polsce?

  ZOBACZ TAKŻE: Długi weekend nie będzie sprzyjał tym znakom zodiaku! Zobacz, czy masz się czego obawiać

  "Droga do emerytur stażowych jest otwarta"

  Na swoim Twitterze premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że podpisano porozumienie na linii rząd - NSZZ "Solidarność". Napisał:

  Droga do emerytur stażowych jest otwarta. Razem z prezesem Jarosławem Kaczyńskim i szefem NSZZ Solidarność @DudaSolidarnosc podpisaliśmy porozumienie, które realizuje testament Solidarności lat 80, o którym zapomniały wszystkie poprzednie rządy.

  Emerytury stażowe w Polsce- kilka słów o projekcie

  Pierwsze czytanie projektu obywatelskiego w sprawie emerytur stażowych, przygotowanego przez NSZZ "Solidarność", przeprowadzono w 2021 roku. Wówczas zebrano  pod nim 235 tys. podpisów. Teraz PIS powraca do tego pomysłu. Jak pisze dziennik „Gazeta Wyborcza” projekt zakłada, że:

  prawo do takiego świadczenia miałyby osoby, które osiągnęły wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn okres składkowy i nieskładkowy. Emerytura stażowa przysługiwałaby pod warunkiem, że jej wysokość ustalona przy zastosowaniu tzw. formuły zdefiniowanej składki nie jest niższa od minimalnej emerytury.

  Co więcej:

  Aby zwiększyć swoją emeryturę, ubezpieczony mógłby kontynuować pracę zarobkową również po osiągnięciu wymaganego stażu ubezpieczeniowego.

  Ile będzie wynosić nowy wiek emerytalny w Polsce?

  Gazeta Wyborcza opisuje, jak zmieniłby się wiek emerytalny w Polsce:

  W przypadku, gdyby doszło do kolejnego obniżenia wieku emerytalnego, w sytuacji, kiedy kobieta rozpocznie pracę w wieku 20 lat, na emeryturę będzie mogła przejść, gdy skończy 55 lat. "To o 12 lat wcześniej, niż przewidywała reforma '67', i o pięć lat wcześniej niż teraz, po zmianach wprowadzonych przez PiS (dziś wiek emerytalny wynosi dla kobiet 60 lat)".

  Z kolei mężczyzna, który rozpocznie pracę, mając 20 lat, będzie mógł odejść na emeryturę w wieku 60 lat, czyli pięć lat wcześniej niż dziś.

  Udostępnij: