Drastyczne załamanie pogody. Burze to dopiero początek!

12 czerwca IMGW oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informowało o ekstremalnie wysokim zagrożeniu pożarowym w północnej części kraju. Okazuje się, że teraz szykuje się załamanie pogodowe. W Polsce wystąpią gwałtowne burze, które skutkować mogą nawet lokalnymi podtopieniami. Okazuje się, że teraz szykuje się załamanie pogodowe. W Polsce wystąpią gwałtowne burze, które skutkować mogą nawet lokalnymi podtopieniami.

Od wielu dni mieszkańcy większości regionów w Polsce cieszyć się mogli słoneczną pogodą, jednak brak opadów skutkował tym, że prawie w całej Polsce wystąpiło wysokie zagrożenie pożarowe lasów, jednak najbardziej zagrożonych wskazywano aż sześć województw - lubuskie, wielkopolskie, dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie oraz warmińsko-mazurskie.

Załamanie pogody

14 czerwca Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiedział, że w niemal w całej Polsce wystąpić mogą gwałtowne burze.

Przejaśnienia pojawić mogą się w północnych rejonach kraju. Prognozowane są opady od centrum do południa Polski. Podczas burz wystąpić może także i grad, a zmianom pogody towarzyszyć mogą także gwałtowne wiatry nawet do 60 km/h. Ja prognozują synoptycy, chociaż już od rana zauważalne jest zachmurzenie niemal nad większością kraju, pogorszenie pogody w tym burze wystąpić mogą w godzinach popołudniowych oraz wieczornych.

Dziś przelotny deszcz i burze wystąpią niemal w całym kraju, oprócz krańców północnych. Burze z opadami deszczu ok. 20-25 mm możliwe są w południowej połowie kraju. Może im towarzyszyć grad i porywy wiatru do 60 km/h. Największą intensywność burze osiągną po południu i wieczorem. – przestrzega IMGW

Jak postępować podczas burzy?

Podczas burzy zaleca się zachować ostrożność i przestrzegać kilku ważnych zasad, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Oto kilka wskazówek, jak postępować podczas burzy:

Szukaj schronienia w odpowiednim miejscu

Staraj się unikać otwartych przestrzeni, dużych drzew, metalowych konstrukcji i wysokich przedmiotów. Najlepszym miejscem na schronienie jest solidnie zbudowany budynek lub samochód z zamkniętym dachem.

Unikaj wody

Nie stój w pobliżu basenów, jezior, rzek ani innych zbiorników wodnych podczas burzy. Woda jest dobrym przewodnikiem elektryczności, więc lepiej unikać miejsc, gdzie istnieje ryzyko porażenia prądem.

Odstaw elektronikę

Wyłącz i odłącz od prądu wszelkie urządzenia elektroniczne. Błyskawice mogą spowodować przepięcia elektryczne, które mogą uszkodzić sprzęt lub nawet stanowić zagrożenie.

Unikaj przewodów

Nie dotykaj ani nie zbliżaj się do kabli energetycznych, linii telefonicznych ani żadnych innych przewodów, które mogą być uszkodzone podczas burzy.

Unikaj metalowych przedmiotów

Zdejmij metalowe przedmioty, takie jak biżuteria, okulary, klucze lub inne metalowe przedmioty, które mogą przyciągać pioruny.

Nie stój pod drzewem

Unikaj zatrzymywania się pod drzewami podczas burzy. W przypadku silnych podmuchów wiatru, gałęzie lub drzewa mogą łatwo łamać się i stanowić zagrożenie.

Udostępnij: