Nawet zagrożenie życia! Nadciąga fala afrykańskich upałów

Nad Polską przetaczają się fale upałów, które napływają z Afryki. Te skrajnie wysokie temperatury stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia. Istnieje kilka regionów, które są szczególnie narażone na ekstremalne warunki atmosferyczne.

Pogoda w czerwcu

Wraz z przemieszczaniem się mas powietrza z obszarów Afryki, Polska staje się miejscem, gdzie już odnotowywane są wysokie temperatury. Synoptycy przewidują, że temperatura będzie nadal rosnąć. IMGW wydało już alerty dla kilku województw.

Fala afrykańskich upałów oznacza, że Polacy będą musieli zmierzyć się z ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi. Warto podkreślić, że szczególnie narażone są osoby starsze oraz dzieci.

Co istotne, wysokie temperatury mają również negatywny wpływ na rolnictwo i ekosystemy. Brak opadów deszczu i długotrwałe susze mogą prowadzić do zmniejszenia plonów rolnych, wzrostu ryzyka pożarów oraz negatywnego wpływu na stan ekosystemów wodnych i leśnych. Jeszcze do niedawno Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przestrzegał przed wysokim zagrożeniem pożarowym lasów w kraju. Jeśli w najbliższych dniach nie będą odnotowywane opady deszczu, nieuniknione, że sytuacja powtórzy się.

Upały z Afryki nad Polską

Ostrzeżenia przed falą upałów zostały wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dla pięciu województw. Mieszkańcy tych regionów zostali poinformowani o zagrożeniu dla zdrowia i życia związanych z ekstremalnymi temperaturami.

Alert I stopnia obowiązuje od wtorku o godzinie 12:00 do czwartku o godzinie 18:00 i dotyczy województw: Dolnośląskiego, Lubuskiego, południowych powiatów Zachodniopomorskiego, południowych powiatów Pomorskiego oraz Łódzkiego.

Alert II stopnia wydano dla mieszkańców województw: Małopolskiego, Śląskiego, Opolskiego, Dolnośląskiego, Wielkopolskiego, Kujawsko-pomorskiego i Mazowieckiego.

W najbliższych dniach temperatury w kraju w niektórych miejscach będą przekraczać 30 stopni Celsjusza. Apeluje się, aby mieszkancy przestrzegali środków ostrożności i dbali o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Należy unikać długotrwałego przebywania na słońcu, szczególnie w godzinach największego nasłonecznienia, regularnie się nawadniać, szukać chłodnych miejsc i nosić odpowiednią odzież oraz nakrycie głowy.

Zobacz także: Polaków stać na coraz mniej! Sondaż nie pozostawia złudzeń

Jak chronić się przed nadciągającymi upałami?

Oto kilka podstawowych informacji dotyczących ochrony przed wysokimi temperaturami:

  1. Pobyt w chłodnych miejscach. Staraj się spędzać czas w pomieszczeniach klimatyzowanych lub w miejscach zacienionych. Unikaj długotrwałego przebywania na słońcu w godzinach największego nasłonecznienia (zazwyczaj od 11:00 do 16:00).
  2. Nawadnianie organizmu. Pij dużo płynów, zwłaszcza wody, aby uniknąć odwodnienia. Unikaj alkoholu i napojów zawierających dużą ilość cukru, ponieważ mogą one nasilać odwodnienie.
  3. Lekka, przewiewna odzież. Noszenie luźnej, lekkiej i jasnej odzieży pozwoli na lepsze odprowadzanie ciepła z ciała. Wybieraj tkaniny wykonane z naturalnych włókien, takich jak bawełna, które dobrze oddychają.
  4. Nakrycie głowy. Noszenie kapelusza lub chustki na głowie pomoże chronić twarz i szyję przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Wybieraj nakrycia głowy z szerokim rondem, aby zapewnić dodatkową ochronę przed promieniami słonecznymi.
  5. Stosowanie kremów z filtrem UV. Nakładaj kremy z filtrem UV o odpowiednim współczynniku ochrony przeciwsłonecznej (SPF) na odkryte części ciała, aby zminimalizować ryzyko oparzeń słonecznych.
  6. Unikanie wysiłku fizycznego w najgorętszych godzinach. Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego w czasie największego nasłonecznienia. Jeśli musisz wykonywać aktywność fizyczną, zrób to wcześnie rano lub późnym popołudniem, gdy temperatura jest niższa.
  7. Spryskiwanie się wodą. Używanie spryskiwaczy z wodą lub okładanie chłodnymi kompresami na nadgarstkach, szyi i czole może pomóc obniżyć temperaturę ciała.
  8. Dbaj o osoby wrażliwe na upały. Osoby starsze, dzieci i osoby z przewlekłymi schorzeniami są bardziej narażone na negatywne skutki upałów. Upewnij się, że mają odpowiednie warunki do schładzania się i regularnie monitoruj ich stan zdrowia.
  9. Śledź prognozę pogody. Monitoruj lokalne prognozy pogody i ostrzeżenia przed upałami. Bądź świadomy sytuacji i dostosuj swoje plany i zachowanie odpowiednio.
Udostępnij: